1. Gündemden Notlar
  2. Ecz. Hakan Gençosmanoğlu
  3. h.gencosmanoglu@eczacininsesi.com

12-04-2018


Teşekkürler...

5- 8 Nisan 2018 tarihinde, Konya- Dedeman Otel’ de gerçekleştirdiğimiz, “Eczacının Sesi- Farmazi Günleri/ Majistral Zirve’ nin açılışında yaptığım konuşmayı yayımlıyorum…


MAJİSTRAL ZİRVE AÇILIŞ KONUŞMASI

Sayın bilim insanlarımız, hocalarımız,

Sayın Bakanım,

Sayın Rektörüm,

Sayın Dekanım,

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ nun Sayın Yöneticileri,

Türk Eczacıları Birliği’ nin Sayın Başkanı, yöneticileri,

Türk Eczacıları Birliği’ nin Sayın önceki Başkanı, önceki Yöneticileri,

Majistral Zirve’ mizin Bilimsel Kurulu’ nun Sayın Başkanı,

Eczacı Odalarımızın Sayın Başkanları,yöneticileri,

Eczacı Odalarımızın Sayın önceki Başkanları, önceki Yöneticileri,

Selçuk- As Ecza Deposunun Yönetim Kurulu Başkanı ve Ecza Depocuları Derneği nin Sayın Başkanı,

İlaç Endüstrimizin Sayın Yöneticileri,Temsilcileri,

Sayın Basın Mensupları,

Sağlık hizmetinin temel görevlileri olan çok kıymetli Sayın meslektaşlarım,

Anadolumuzun kadim toprakları, güzel Konya’ mızda buluşmanın, Türkiye Eczacılık Tarihi’ nin bir ilkini gerçekleştiriyor olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Eczacının Sesi Farmazi Günleri/ Majistral Zirve’ ye Hoşgeldiniz.

Bizlere onur verdiniz… Burada, bizimle olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyoruz.

Majistral Zirvemizi, üreteceği mesleki yararların yanında, yaşayan efsane, hocaların hocası, Farmasötik Teknoloji hocamız Sayın Prof. Dr. Kasım Cemal Güven’ e ve bu alanda çalışmış, çalışan tüm bilim insanlarımıza, hocalarımıza bir saygı selamı olarak da kabul edin lütfen…

Rahmetle, saygıyla andığımız hocamız Prof. Dr. Turhan Baytop, Türk Eczacılık Tarihi adlı kitabında şu bilgileri veriyor:

 

‘’İlaçlar ile en eski bilgiler Milattan 3000 yıl kadar önce yazıldığı saptanmış olan Sümer tabletlerinde bulunur. Daha sonraları, Mısır papirüslerinde, Çin, Hint, Arap ve acem yazmalarında bu konuda geniş bilgiler vardır’’

İşte biz eczacılar, insanlık tarihi kadar öncesi olan, böylesine köklü bir mesleğin mensuplarıyız.

Aldığımız zengin mirası, tarihsel mesleki birikimi, geleceğe taşıyabilmek için vargücümüzle çalışıyoruz.

Tabi ki, zorluklarımız var… Tabi ki engellerimiz var. Ancak biz biliyoruz ki, gerçekten isteyerek çalışırsak, üretirsek ve daha da önemlisi beraber olursak yenilemeyecek zorluk, aşılamayacak engel yoktur.

’’Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengârenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar’’ der Mevlana...

İşte biz; o yağmurda mutlulukla ıslananlarız…

İşte biz; o gökkuşağının sevdalılarıyız…

İşte biz; o gökkuşağını boyayacak olanlarız…

Hatta biz; hepimiz o gökkuşağının ta kendisiyiz!

***

Elbette ki her şey gibi; bizim mesleğimiz de zamanın koşullarına göre değişiyor, dönüşüyor, günün moda deyimiyle güncelleniyor.

Eczacılık önce ilaç odaklıydı, sonra hasta odaklı oldu, şimdi ise ’’insan odaklı’’.

Dünya Sağlık Örgütü, eczacılık mesleğini artık insan odaklı bir sağlık hizmeti olarak tanımlıyor. Eczacıyı, ilaca dair her şeyin uzmanı olmakla birlikte temel sağlık ve kişisel bakım danışmanı olarak tanımlıyor.

Tüm dünyada insanların yaşam kalitesi yükseldikçe, sağlıklı ve kaliteli yaşam beklentisi arttıkça eczacıların da görev alanları gelişiyor, genişliyor… Sorumluluklarımız artıyor.

Bizler de, mesleğimizi artık bu geniş çerçevede, zamanın koşullarına, gereklerine göre konumlandırıyoruz.

Ancak, eczacının temel mesleki görevinin ve sahipliğinin ilaç olduğunu; üretimi, korunması, hastaya ulaştırılması yani ’ilaca dair her şey olduğunu’ bir an olsun unutmuyoruz...

***

İlaç teknolojisi ve endüstrisi gerçekten de başdöndürücü bir hızla gelişiyor.

Öyle görünüyor ki, konvansiyonel ilaçların yanında, artık kişiye özel, genotipe göre ilaçlar, biyoteknolojik ilaçlar, akıllı ilaçlar geleceğin ilaç dünyasını belirleyecek.

Kuşkusuz, bütün bu çalışmaları saygıyla ve sahiplenerek dikkatle takip ediyoruz.

***

Diğer yandan...

Hocamız Prof. Dr. Kasım Cemal Güven, Majistral Formülasyonları ’’Klasik Eczacılık Uygulamaları’’ olarak tanımlıyor ve hastalıkların teşhis ve tedavisinde olmazsa olmazlıklarına vurgu yapıyor.

Sözünü ettiğimiz şey; hastalıkların teşhis ve tedavisi için eczacının mesleğini, eczacının sanatını hakkıyla etkin ve görünür kılmaktır...

Sözünü ettiğimiz şey, insanların sağlığı için, her şeyi yerli yerine koymak, bilimsel gerçeklerin ardından koşmaktır...

***

Majistral Formülasyonlar, yani ’eczane laboratuarında eczacı tarafından üretilen ilaçlar’ etkinliğini, bilimsel olarak sürdürüyor.

Bildiğiniz gibi Majistral Formülasyonlar, kategorik olarak, teşhis ve tedavide, içeriği ve etkinliği ile ’kişiye özel’ ilaçlardır.

Bizler,Majistral Formülasyonları yaşatmayı temel bir mesleki görev ve sorumluluk sayıyoruz.

Eczacının sanatını yaşatmak, dahası geliştirmek istiyoruz!

İşte ‘Majistral Zirve’ yi bu anlayışla düzenledik.

Aradığımız şey, bilim ve bilimsel gerçekliklerdir.

Aradığımız şey, mesleğimizi daha etkili yapabilmektir...

***

Bu zirvenin fikir babası sevgili dostumuz, meslektaşımız Uzm. Ecz. Ahmet Nezihi Pekcan’ dır. Uzun yıllardır bu alanda büyük bir özveriyle, adeta bir eczacılık şövalyesi gibi çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ona ne kadar teşekkür etsek azdır.

Zirvemizde; EGAŞ tarafından kurulacak olan Gelecek Eczane Laboratuvar Modelleri sunulacak. Bu Laboratuvarda, olması önerilen standart araç ve gereçler sergilenecek. Majistral Zirve boyunca Majistral Ürünlerin(Krem, pastil, solüsyon, supozituvar, esans…) yapımı gerçekleştirilecek. Zirve boyunca uygulama laboratuvarımızda majistral ürün çalışmaları katılımcılarla birlikte devam edecektir.

Değerli bilim insanlarımız, hocalarımız, meslektaşlarımız bizlerle bilgilerini paylaşacaklar. mSosyal programımızda beğeniyle izleyeceğine inandığımız tek kişilik şiirsel bir gösterimiz var. Ecz. Gaye Özeken aylardır çalıştığı ’İşte Öyle Bir Şey’ adındaki oyununu sizlere sunacak.

7 Nisan- Cumartesi günü akşamı müzikli gala yemeğimiz var. O akşam aynı zamanda Eczacının Sesi e- Gazetemizin 12. Yaşını kutlayacağız.

8 Nisan- Pazar günü Konya’ mızın güzelliklerini göreceğiz.

TEŞEKKÜR...

Etkinliğimize katkı veren katılan, katkı veren tüm protokole, kıymetli meslektaşlarım hepinize yürekten teşekkür ediyorum.

Bilimsel Kurul Başkanımız Sayın Hocamız Prof.Dr. Özgen Özer’e, Bilimsel Kurulumuza, çok değerli bilim insanlarımıza, hocalarımıza minnet duygularımı belirtir, teşekkür ederim.

Bu zirvenin düzenlenmesinde bütün Eczacının Sesi/ Farmazi Akademi ekibi görev aldı. İsimleri öyle çok ki burada sayamayacağım. Hepsini tanıyorsunuz. Hepsi de burada. Sevgili dostlarıma, yol arkadaşlarıma mesleğimizin yüz aklarına sonsuz teşekkür ederim.

Majistral Zirve’ mizin yalnızca ana sponsoru olarak kalmayıp, bu etkinliğin hazırlanışının her aşamasında ‘’Zirve çalışmaları nasıl gidiyor? Bir şeye ihtiyacınız var mı?’’ diye soran, her an yanımızda olan Selçuk- As Ecza Deposu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sonay Gürgen’ e ve Selçuk- As Ecza ailesine, sevgili ’Sonay Abimize’ çok teşekkür ederiz.

Katkı paydaşımız İstanbul Eczacı Odası’ na, konukseverliği ve katkıları için Konya Eczacı Odası’ na çok teşekkür ederim.

EGAŞ’ a tüm katkıları için teşekkür ederiz.

Katkı ve katılımları için İbrahim Etem Menarini Group’ a , Zade Vital İlaç’a, Abbott İlaç’a, Santa Farma İlaç’a, İlko İlaç’a, Deva İlaç’a, Art de Huile’e, Galenik’e, Nature & Nurture’a, Interpharm’a, Alternet’e, Euro OTC’ye çok teşekkür ederiz.

Bu organizasyonu gerçekleştiren Sayın Özge Özkan Demir’ e ve PİA AJANS ailesine çok teşekkür ederiz.

Umuyor ve diliyorum ki, Majistral Zirve’ den eczacılık ve eczacılar adına, sağlık hizmetleri adına çok güçlü bir değer yaratmış, bilgiyle donanmış olarak çıkacağız.Bu etkinlikten çıkartacağımız düşüncelerle kısa bir süre sonra bir ‘Majistral Zirve Sonuç Açıklaması’ nı kaleme alıp, meslektaşlarımızın ve tüm ilgililerin bilgisine sunacağız.

***

Mevlana, ‘aynı dili konuşanlar değil aynı duyguları paylaşanlar anlaşırlar’ demiş…

Duygularımızı paylaşan bütün meslektaşlarımıza, dostlarımıza selam olsun!!!

Her şey gönlünüzce, dilediğiniz gibi olsun.Mesleğimizin yolu açık olsun.

Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum…

Sağolun,varolun…


Son eklenen yazılar

Yazı ve fotoğrafların tüm hakkı Eczacının Sesi e-gazeteye aittir. İmzalı yazılar, yazarlarının görüş ve sorumluluğu altındadır. Eczacının Sesi e-gazetenin adı kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz.
Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim

Yazı ve fotoğrafların tüm hakkı Eczacının Sesi e-gazeteye aittir. İmzalı yazılar, yazarlarının görüş ve sorumluluğu altındadır. Eczacının Sesi e-gazetenin adı kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz.