’Yeni yılınız kutlu olsun’

Ecz. Mustafa Turunç’ un mesajı

Son güncelleme: 29-12-2017

Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği(TEKB) Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Mustafa Turunç bir yeni yıl mesajı yayımladı.


Mesajında çarpıcı değerlendirme ve tespitlere yer veren Turunç’ un yeni yıl mesajını yayımlıyoruz... 

Değerli ortaklarımız, saygıdeğer meslektaşlarım;
 
Acısı ile tatlısı ile bir yılı daha geride bıraktık. Güneydoğu sınırlarımızda ve Suriye de yaşanan savaş, bizim bu savaşa müdahil olmamız, bölge halkının yaşadığı travmalar, misafir ettiğimiz üç milyonu aşan mülteci, hain darbe girişimi sonrası siyasal ve sosyal çalkantılar, dış ilişkilerde AB ve ABD ile yaşanılan sorunlar ve içerde yaşanan toplumsal kutuplaşmalar 2017 yılına damgasını vuran gelişmeler olarak değerlendirilebilinir. Kısacası 2017 yılı hepimiz için kaotik bir yıl oldu.
 
2017 yılına ilaç ve eczacılık alanı açısından bakıldığında ilaç pazarı olarak hala en cazip ülkelerden birisiyiz. % 11-14 Pazar payı artışı ile dünyanın 18. ülkesiyiz ve hızla 15.’liğe doğru gidiyoruz. Biz eczacıların bu dönemdeki kazanımlara baktığımızda sürdürülebilinir eczacılık açısından kazanımlarımızın yeterli olmadığı çok açık. Bir miktar bize nefes aldıran sanayiden aldığımız ürün fazlası miktarları son beş yılda peyderpey düşerek % 15’lerden % 8’lere kadar geriledi. Bu gelişmeyi de göz önüne aldığımızda eczacılarımızın yaşadığı ekonomik zorlukların devam ettiğini söyleyebiliriz.
 
Yıl sonuna doğru bedeli sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenmeyecek OTC listesi yayınlandı. İlacı eğitimini almış tek meslek grubu olan biz eczacıların kabul edemeyeceği bir mantıkla hazırlanmış bir liste. Parasetamol 500 mg tablet içeren 20 tabletlik bir ilaç ödeme listesinde, 10 tabletliği ödeme dışı yani bu OTC, Famotidine etken maddeli 40 mg tablet ödeme listesinde 20 mg ‘ğı ödeme dışı yani OTC.
 
Örnekleri arttırmak mümkün. Bunun tek anlaşılır tarafı var bu listedeki ilaçlar şimdilik kaydıyla reçetesiz olarak eczanelerde satılacak. Dilerim öngörüm tutmaz. 10 yıl içinde bu ilaçların tümü eczane dışına çıkacak… Farkında mısınız? ..Son yıllarda eczanelerde reçetesiz ilaçlar satılıyor diye bir algı geliştirildi, önce antibiyotikler devamında antidepresanlar ve buna benzer ilaçlar reçetesiz satılmayacak diye meslektaşlarımız kıskaca alındılar… 
 
Basın ve TV’lerde kamu oyu oluşturuldu, denetimler olağanüstü arttı, bu yaptırımlar halk sağlığı kisvesi altında eczacıyı OTC’ye hazırlamak ve bu listeler ile ilgili eczacı direncinin kırılması amaçlanıyordu… Bu günlerde de şu beyanları göreceğiz.” Bu ilaçlar eczaneler” dışında satılmayacak, görmeye de başladık. Bu süreç 3-5 yıl böyle devam edecek ..ki eczacıların bu listeler ile ilgili tepkisi dinsin. Ayrıca bu süre içinde de listeye giren ilaçları cebinden para ödeyerek alması gerektiği algısı toplumda yerleştirilebilsin. Daha sonra kamu oyuna şöyle bir algı pompalanacak. Bu ilaçlar madem reçetesiz satılabiliniyor öyleyse halkımızın bu ilaçlara daha rahatlıkla ulaşabilmesi için eczane dışında da satılabilir!.. Bu süreçte böyle tamamlandıktan sonra Veleddalin Amin.
 
Değerli meslektaşlarım, biz bu OTC meselesini nerede kaybettik biliyor musunuz? Yıllar önce ilk dillendirildiğinde yeterli ve gerekli tepkiyi gösteremediğimiz o yıllarda kaybettik. Bugünlerde de önümüze getirilen olguyu kabullenip eczane dışına çıkmaması için mücadele veriyoruz. Yarın o imtiyazımızda elimizden alınacak çünkü tabirimi mazur görün “sarı öküzü” yıllar önce verdik.
 
Dilerim yanılırım, dilerim benim paranoyaklığımdır, dilerim bu senaryo hayata geçmez. Eğer siyasi iktidarlar ve sağlık otoritesi gerçekten halk sağlığını düşünüyorsa bu ilaçların doğası gereği eczacı danışmanlığında verilmesi gerekir. Göreceğiz!..
2017 yılı eczacı kooperatiflerimiz açısından değerlendirdiğimizde iki kooperatifimiz % 8’lere yaklaşan pazar payı ile başarılı bir çizgi izliyorlar. Bir kooperatifimizde yaşanan sorunlar olmasa bugün ki %20 pazar payımız yerine %25 ‘ler seviyelerini telaffuz edecektik. Söz konusu kooperatifimizin sorunlarını TEB, Eczacı Odaları, TEKB ve diğer eczacı kooperatiflerimizin destekleri ile çözmeye başlıyoruz. Verilen bu destek noktasında ilaç endüstrimizin de elini taşın altına koymasını bekliyoruz. Şu an da bile yapıcı bir anlayış içindeler. Ellerinden gelen katkıyı esirgemeyeceklerini düşünüyoruz.
 
Kooperatifçilik açısında 2017 yılında iyi şeyler de oldu. Önceki yıllarda bina sattın, araç sattın gibi bizce anlamsız gerekçelerle, maliye bakanlığı kooperatiflerimizin vergi muafiyetini bozduğu gerekçesiyle geriye dönük vergi cezaları uyguladılar. Eczacı Kooperatifleri olarak söz konusu işlemlerin vergi muafiyetini bozmayacağı ayrıca ortak dışı işlem yapıldığı takdirde bunun ayrı bir fasılda belgelenerek bu işlemin vergisini vererek vergi muafiyetinin korunması gerektiğini ifade ettik. 

Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği olarak yaklaşık 5 yıldır haklılığımızın ilgililer tarafından benimsenmesi konusunda çaba harcadık. Özellikle son üç yıldır önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve bakanlığa bağlı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’ne haklılığımızı inandırdık. Gelirler Genel Müdürlüğünde pek çok toplantıya katıldık, durumu aktardık, plan bütçe komisyon başkanı ile görüştük. Pek çok milletvekillerimize konuyu aktardık. Nihayet 5520 sayılı kurumlar vergisinin kooperatiflerin vergi muafiyetini belirleyen 4/ K maddesi Sayın Başbakanımızın imzası ile torba yasaya ilave edildi. Sonuç da bizlerin beklediği ve istediği gibi olumlu bir değişiklik TBMM’de oylanarak Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile yürürlüğe girdi.
İnanıyorum ki, bu değişiklik sadece eczacı kooperatiflerinin değil, tüm kooperatiflerimizin önünü açacak, bu ülkeye ve topluma çok daha fazla katma değer üreten bir pozisyona getirecektir. Bu değişikliğin sağlanmasında katkı koyan Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ ve anlayışından dolayı Maliye Bakanımız Sayın Naci AĞBAL’ a en başda teşekkür ediyor sürecin bu noktaya evrilmesin de emeği geçen herkese minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
 
TEKB yönetim kurulu olarak bu yıl da bizim dışımızdaki alanlarda faaliyet gösteren kooperatiflerin merkez birlikleri ile diyalog ve işbirliği çabalarını sürdürüyoruz. 1163 sayılı kooperatifler kanununun revize edilmesine katkılar sunuyoruz.
 
Değerli ortaklarımız ve meslektaşlarımız, yıllardır dile getirdiğimiz ve siyasi iktidarların dikkatine sunduğumuz diğer bir konu eczacı fakültelerinin fazlalılığı… Bu yılda eczacılık fakültelerinin açılması devam etti. Ülke ihtiyacının üstünde bir eczacılık fakültesi sayısı ve ciddi bir eğitim eksikliği var. Birçok fakültede eczacı öğretim üyesi yok. Biyologlar ve kimyacılar eczacılık derslerine giriyor ve ders veriyorlar Bu durum o fakültelerde okuyan öğrenci kardeşlerimizin suçu değil… Öncelik olan çok öğrenci mezun etmek değil, nitelikli öğrenci mezun etmektir. Mevcut fakültelerinin bir kısmının kapanması, bir kısmının doktora, yüksek lisans ve Ar- Ge çalışmalarına yönlendirilmesi en doğru karar olacaktır. Umarım uyarılarımız dikkate alınır.
 
Değerli ortaklarımız ve meslektaşlarımız, 2017 Eylül ayı içinde Avrupa da önemli bir gelişme yaşandı Avrupa’nın en büyük ilaç dağıtım kanalı olan Celesio ABD’nin en büyük ilaç dağıtım kanalı olan Mc Kesson ile birleşme kararı aldı… Yani Mc Kesson bünyesine Celesio’yu alarak Mc Kesson Europa AG adı altında çok daha güçlü bir şekilde alana girdi. Bu gelişmeyi neden aktarıyorum? Kapitalizm rüzgarları çok daha sert esmeye başlıyor. 
 
Avrupa’daki gelişmeler ülkemize doğru gelmeye başladığında, global sermaye gücü ülkemizde de esmeye başladığında eczacının önündeki tek kalkan eczacı kooperatifleri olacaktır. Eczacı Kooperatiflerinin olmadığı bir dünyada ilaç alım koşulları bir saat içinde değişir ve meslektaşlarımız bu durumu kabullenmek zorunda kalırlar. O nedenle eczacı kooperatiflerimizin değerini, meslektaşlarımız için ne ifade ettiğini ve bu mesleğe ne değerler kattığını iyi kavramamız ve onlara sahip çıkmamız gerekir.
 
Bunun yolu da ortak olmamız, alımlarımızı ağırlıklı olarak kooperatiflerden yapmamız ve kooperatiflerimizin ekonomik güçlerini kuvvetlendirmemiz gerekir. Bu itibarla 2018 yılı tüm dünyada ve ülkemizde barış ve kardeşlik duygularının güçlendiği demokrasi ve özgürlüklerinin arttığı bir yıl olması temennisi ile mesleğimize, meslektaşlarımıza ve eczacı kooperatiflerimize esenlikler getirmesini diliyor, yeni yılınızı kutluyorum.
 
Saygılarımla;

Ecz. Mustafa TURUNÇ
Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı 

ECZACININ SESİ/ HABER


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim