EuRho® Vital Kollagen Beauty

Güzelliğe Doğru...

Son güncelleme: 07-10-2019

EuRho® Vital Kollagen Beauty ile zaman güzelliğe doğru aksın…

 

Kolajen insan vücudunun majör bileşenlerinden biridir. Toplam vücut proteinlerinin yaklaşık %30’unu kolajen oluşturmaktadır. Kolajenin, eklemlerde, kaslarda, kemiklerde, ligament ve tendonlarda, ciltte oldukça önemli rolü vardır. Bağ doku bir yapım yıkım döngüsü içindedir. Bu anabolik-katabolik aktivitenin dengede olması, tüm bağ doku elemanlarının olduğu gibi, kolajeninde yeterli miktarda olmasına ve var olduğu dokuların sağlıklı fonksiyonlarının devamlılığında önemlidir. 

Kolajen cildin doku bütünlüğünün sağlanmasında görev alır. Sahip olduğu çapraz bağlar sayesinde güçlü bir yapıya sahiptir.  Vücutta kolajen cilt altı dokuda bulunan fibroblastlar tarafından üretilmektedir.  Fibroblastlar, bağ dokunun mekik şeklindeki hareketsiz hücreleridir. Kolajen haricinde elastin lifler gibi diğer liflerin de sentezlenmesinde görevlidir.


  

Cilt dokusunda kolajen miktarı birçok farklı nedenle (ilerleyen yaş, katabolik faaliyetlerin artması, oksidan maddelerin etkisi, stres gibi…) azalmaya başladığında ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu nedenle cildin yapısının korunması için kolajen takviyelerinin kullanılması önerilmektedir.

Kolajen, moleküler boyut olarak oldukça büyük bir yapıya sahiptir. Bu yapısı sebebi ile oral yolla alındığında emilemez. Kolajen takviyelerinden istenilen etkiye ulaşabilmek için kolajen çeşitli teknolojiler kullanılarak hidrolize edilmekte ve kolajen peptidlerine kadar indirgenmektedir. 

Kolajen peptidlerinin ekstraselüler matrikste  kolajen sentezini arttırabilmesi temelde iki mekanizmaya dayanmaktadır. Bunlardan bir tanesi cilt dokusu kolajenine uygun amino asitleri temin edebilmek (uygun tipte kolajen peptidlerini sunmak) diğeri ise hücre sentezini stimüle etmektir.

Patentli bir Alman markası olan Verisol B hidrolize denatüre Tip 1 kolajen içermektedir. Tip 1 kolajen olması ve hidrolize denatüre olması ile hem yüksek emilime sahiptir hem de cilt için uygun kolajen tipini içermektedir. EuRho® Vital Kollagen Beauty her bir flakonunda 2500 mg hidrolize denatüre Tip 1 kolajen içerir. Oral yolla alınan kolajen peptidleri cilt altı dokuda bulunan fibroblastlara ulaşarak, hücrelerin uyarılmalarını sağlar ve fibroblastların kolajen üretimini arttırmasına destek sağlamaktadır.


 

2014 yılında Proksch ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada oral yolla kullanılan günlük 2500 mg bioaktif kolajen peptidlerinin göz çevresi kırışıklıklarında anlamlı azalma sağladığı ve 8 haftalık kullanım sonunda cilt doku kolajenin %65 artış sağladığı bildirilmiştir. 

Cilt dokusunu desteklemek için kırışıklık oluşumunu engellemek önemli olduğu gibi cilt hücrelerinin korunması da primer hedefler arasında yer almalıdır. EuRho® Vital Kollagen Beauty, kolajen haricinde cilt dokusunu desteklemek için kuşburnu ekstresi, çinko, A, E, C vitaminleri ve biotin, patotenik asit, niasin içerir.

Kuşburnu ekstresi (Rose canina) C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamininin antioksidan etkinliği aşikar bir gerçek, bunun dışında C vitamini özellikle kolajen lifinin hidroksilasyonunda görev alır. Bu sayede kolajen üretimine de destek sağlar. Doğal kolajen üretimini destekleyerek kırışıklık oluşumunun engellenmesinde ve yeni oluşacak kırışıklıkların ötelenmesine de destek olmaktadır.

Kuşburnu ekstresinin cilt sağlığı üzerine etkinliğini inceleyen çalışmalara bakıldığında iki önemli özelliği ile ön plana çıktığı görülmektedir. Birincisi, güçlü antioksidan etkinliği ile kolajeni ve elastin lifleri oksidan maddelerden koruyarak yaşlanmaya karşı koruma sağlaması; ikincisi ise vücuttaki doğal kolajen yıkımını durdurmasıdır. Vücutta kolajenin bir yapım yıkım döngüsü olduğundan söz etmiştik. Yıkım döngüsünün gerçekleşmesi için gerekli olan enzimlerden biri matriks metalloproteinaz 1 (MMP-1)’dir.  Kuşburnu bitkisinin doğal yapısında bulunan ve renk pigmenti olan ksantinlerin MMP-1 enzimini inhibe ettiği bu sayede kolajen yıkımını durdurarak kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.  

Besin öğelerinin eksikliği yaşlanma sürecinde önemli rol oynamaktadır. Yapılan çalışmalara bakıldığında yaşlanma sürecinin C vitamini, E vitamini, çinko, B vitaminlerinin az alınımı ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. Bu esansiyel öğelerin oral takviye olarak kullanılması sağlıklı bir cilde sahip olmayı desteklediği gibi saçın ve tırnağında korunması için önemlidir. Ek olarak, vücuttaki antioksidan korumayı arttırmaktadırlar.

C vitamini kolajen sentezindeki rolü ve antioksidan özelliği ile cilt sağlığında etkilidir. Çinko antioksidan özelliği ile cilt hücrelerini korur, ek olarak doku onarıcı etkinliği ile cilt problemlerinin azaltılmasında da ön plana çıkar. 

E vitamini antioksidan etkinliği ile cilt hücrelerini korur. Yapılan araştırmalarda vücutta E vitamini rezervleri düşmeye başladığında UV ışınlarına bağlı cilt hasarlanmalarının arttığı görülmektedir. Ayrıca cildi nemlendirme ve koruyucu etkisi ile cilt dokusuna yönelik takviyelerde yer alır. Diğer bir yağda çözünen vitamin olan A vitamini, cildin kendini yenilemesinde ve keratin dokunun yenilenmesinde görev almaktadır. Sağlıklı bir cildin fonksiyonlarının devam etmesinde olmazsa olmaz vitaminlerdendir. Yapılan araştırmalarda aknenin en sık gözlemlenen bir çeşidi olan komedon (küçük siyah/beyaz nokta) oluşumunun önlenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Cilt hücrelerinin gelişimlerini ve aktivitelerini regüle eder ve cilt elastikiyetinin arttırılmasına yardımcı olur.


B kompleks vitaminlerinden biri olan pantotenik asidin cilt dokusu onarıcı etkinliği olduğu bilinmektedir.  Detaylıca incelendiğinde özellikle protein sentezinde ve hücre yenilenmesinde görev alıyor olması, cilt dokusunda yoğun olarak bulunması cilt sağlığı için önemli vitaminler arasında yer almasını desteklemektedir. Cilt dokusundaki etkinliği ile ön plana çıkmaya başlayan niasinin ise antiinflamatuar etkinliği ile akne gibi cilt problemlerinin azaltılmasına destek sağladı ve cilt dokusu bileşenlerinin biyosentezinde aktif rol almasından dolayı anti-aging uygulamalarda önerilmektedir. 

Cilt kompleks bir yapıdır, sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilmek için önemli olan bu kompleks yapıya farklı noktalardan destek sağlamak ve   bunun için uygun içeriğe sahip, kalite standartlarını ön planda tutan ürünlerin kullanımına yönlendirmek, ciltte optimum etkiyi görebilmek adına faydalı olacaktır. EuRho® Vital Kollagen Beauty, Alman kalite standartlarını sağlar, Almanya’da üretilir, optimal dozlara sahip formülü ile cilt dokusunu destekler.

Uzm. Biyolog Pınar Cava

EuRho® Vital Medikal & Eğitim Müdürü

 

https://eurhovital.com.tr/

https://www.instagram.com/eurhovitalturkey/

 

 1. 1.      Phetcharat L. et al. The effectiviness of a standardized r  ose hip powder, containing seeds and shells of Rose canina, on cell longevity, skin wrinkles,moisture and elasticity. Clinical Interventions in Aging, 2015
 2. 2.      Proksch E. et al. Oral Supplementation of Specific Collagen Peptides Has Beneficial Effects on Human Skin Physiology: A Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Skin Pharmacol Physiol 2014;27:47–55
 3. 3.      Proksch E. et al. Oral Intake of Specific Bioactive Collagen Peptides Reduces Skin Wrinkles and Increases Dermal Matrix Synthesis. Skin Pharmacol Physiol 2014;27:113–119
 4. 4.      Pullar JM et al. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients, 2017
 5. 5.      Czajkaa A. and Kanjaa EM. et al. Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing. Nutrition Research; 57;2018;97-108
 6. 6.      Sipilä K. Et al. Proline hydroxylation in collagen supports integrin binding by two distinct mechanisms. J. Biol. Chem.;2018;293;20;7645–7658
 7. 7.      Djerassi D. The role of vitamins in high performance cosmetics. Cosmetics and Toiletries Manufacturers Worldwide;2001.
 8. 8.      Darr D. et al. Effectiveness of antioxidants (vitamin C and E) with and without sunscreens as topical photoprotectants. Acta Derm Venereol;1996;76:264-268
 9. 9.      Weiser H. Wound healing effects of topical application of panthenol on mammalian skin. Hoffmann-La Roche;1987.
 10. 10.   Lacroix B. Effect of pantothenic acid on fibroblast cell cultures. Res Exp Med;1988;188:391-396
 11. 11.   Tanno O. et al. Nicotinamide increases biosynthesis of ceramides as well as other stratum corneum lipids to improve the epidermal permeability barrier. Br J Dermatol;2000;143:524-531
 12. 12.   Drewnowski A, Shultz JM. Impact of aging on eating behaviors, food choices, nutrition, and health status. J Nutr Health Aging 2001;5:75–9.
 13. 13.   Padayatty SJ, Katz A, Wang Y, Eck P, Kwon O, Lee JH, et al. Vitamin C as an antioxidant: evaluation of its role in disease prevention. J Am Coll Nutr 2003;22:18–35

-Tanıtımdır-


Son eklenen haberler

Yazı ve fotoğrafların tüm hakkı Eczacının Sesi e-gazeteye aittir. İmzalı yazılar, yazarlarının görüş ve sorumluluğu altındadır. Eczacının Sesi e-gazetenin adı kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim

Yazı ve fotoğrafların tüm hakkı Eczacının Sesi e-gazeteye aittir. İmzalı yazılar, yazarlarının görüş ve sorumluluğu altındadır. Eczacının Sesi e-gazetenin adı kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz.