Ultherapy hakkında...

Son güncelleme: 03-03-2014

Op.Dr.Coşkun ŞANVERDİ

http://coskunsanverdi.com/

 

Ultherapy, ameliyatsız yüz ve boyun germe, gençleştirme amacı ile uyguladığımız ultrasonik bir yöntemdir.

Cilt ve cilt altı dokular 20’li yaşlardan itibaren esneklik ve sağlamlığını kaybetmeye başlar. Cildimiz incelmeye, yapısındaki kollagen ve elastin gibi temel elemanlarının azalması ile esnekliğini kaybetmeye, dolayısı ile kırışmaya ve sarkmaya başlar. Ulthera yöntemi ile cilt, cilt altı ve kas tabakasına uygulama yapılmakta ve dokuların sıkılaştırılması ve kollagen üretiminin arttırılması ile esneklik ve canlılığın artırılması hedeflenmektedir.

Ultherapy (ameliyatsız yüz gerdirme) yönteminde, cihazın ekranından uygulama yapılacak cilt, cilt altı ve kas tabakaları görüntülenmekte, bu bölgelere transducer denilen uygulama başlıkları ile 4,5 mm,3 mm ve 1,5 mm derinliklere akustik dalgalar gönderilmektedir. Akustik dalgalar odaklanılan yerlerde ısı enerjisine dönüşmektedir. Uygulama sahasında pek çok noktada ısı değişiklikleri oluşmakta ve bu sayede doku sıkılaşmaktadır. Ultherapy uygulamasını yapar yapmaz ciltte gördüğümüz toparlanmanın nedeni bu değişikliklerdir. Asıl etki daha sonra başlamaktadır. Isı değişiklikleri oluşan dokularda başlayan iyileşme reaksiyonları kollagen başta olmak üzere cilt-cilt altı bağ dokusunun temel elemenlarının üretimini tetiklemekte ve bu sayede cildin esnekliği ve canlılığı artmaktadır. Bu olumlu değişiklikler, uygulama sonrası takip eden 3-6 aya yayılmaktadır.Yani ultherapy uygulamasını yapar yapmaz etkisinin bir kısmını hemen gözlemleyebiliyoruz, fakat asıl etkisi 3 – 6 ayda ortaya çıkmaktadır.

Ultherapy (ameliyatsız yüz germe) uygulamasından hemen sonra ve takip eden günlerde, bahsedilen doku değişiklikleri cilt altında gerçekleştiği için cildin yüzeyinde herhangi bir uygulama izi olmamaktadır. Bu nedenle, ultherapy ile yüz germe ve yüz gençleştirme uygulaması sonrası işe ve sosyal hayata hemen dönülebilmekte, hastaları kısıtlayan bir olumsuzluk yaşanmamaktadır.

Ultherapy ile yüz germe ve yüz gençleştirme uygulamalarının bu denli başarılı ve güvenli olmasının nedeni cilt altında ameliyat ile ulaşabildiğimiz dokulara ulaşabilmesi ve bu dokuların ultrasonik ekranda görüntülenerek bilinçli bir uygulama yapılmasına olanak vermesidir. Ulthera uygulaması F.D.A onaylı bir yöntemdir.

Ultherapy (ameliyatsız yüz ve boyun germe) uygulaması ile sarkan alın cildi toparlanarak alın germe yapılabilir, düşen kaşlar kaldırılarak kaş asma yapılabilir, torbalanmış göz kapakları düzeltilebilir, yanaktaki ve gıdı bölgesindeki sarkmalar giderilebilir. Boyun kırışıklıkları,ağız çevresi ve kaz ayağı bölgesi kırışıklıkları yine ultherapy uygulaması ile başarılı bir şekilde düzeltilebilir. Bu bölgelerdeki inatçı kırışıklıklar da ultherapy CO2 fraksiyonel lazer kombinasyonu ile sonuçlar çok daha başarılı hale getirilebilmektedir. Dekolte bölgesi sarkma ve kırışıklıkları da ultherapy veya ultherapy – lazer kombinasyonu ile düzeltilmektedir.

Ultherapy uygulaması ile birlikte botoks, dolgu enjeksiyonları da yapılabilmekte, bu uygulamalara engel teşkil etmemektedir. Ameliyatsız yüz germe ve yüz gençleştirme için bazen tek başına, bazen de başka yöntemler ile kombine ettiğimiz çok başarılı bir yöntemdir ultherapy.

Ultrasonik Yüz Germe (ULTHERAPY) nedir?

Ultrasound teknolojisi ile cildin derinliklerine akustik enerji gönderilerek, cilde herhangi bir hasar vermeden cilt altının ısıtılması sayesinde ciltte sıkılaşma ve gerginlik sağlayan, kollagen üretimini arttıran bir yöntemdir.Cihazın monitöründen cilt-cilt altı ve derin dokular izlenmekte, seçilen bölgelerde, ayarlanan derinliklere akustik(ses dalgaları) enerji gönderilmekte, bu enerji ile cilt altında düz bir hat üzerinde yaklaşık 1 mm aralıklarla küçük ısı hasarları oluşturulmaktadır.

Ultherapy kimlere uygulanabilir?

Cildin gevşeme ve sarkmalarında , göz kapaklarındaki torbalanmalarda, düşük kaş yapısında, göz çevresi ve alın kırışıklıklarında, çene altı (gıdı) sarkmalarında, boyun kırışıklarında etkili bir yöntemdir.Bu düzeltmelere ihtiyaç duyan herkes için uygun bir yöntemdir.

Ultherapy yüz germe ameliyatına alternatif midir?

Yüz germe ameliyatına etkili bir alternatiftir.Kırışıkların yeni başladığı hafif olgular ile orta düzey sorunlarda etkinliği daha kuvvetlidir.Cildi ileri derecede sarkmış ve kırışmış, veya göz kapaklarında aşırı torbalanma oluşmuş özellikle çok ileri yaşlardaki kişilerde ameliyat ile aynı sonuç alınmasını beklemek doğru olmayabilir.Bu kişilerde yüzün ayrıntılı incelenmesi ve hasta beklentilerinin öğrenilmesi sonucu yöntemi seçmek,ultherapy ile ne kadar fayda sağlanabileceği, ameliyatın hangi aşamada hangi bölgeye önerileceğini değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

Ultherapy hangi bölgelere uygulanabilir?

Alın ve göz çevresi(kaz ayağı) kırışıkları için alın ve göz çevresine,göz kapaklarındaki torbalanmalar için alt ve üst göz kapaklarına, düşük kaşları yukarıya doğru asmak için kaş bölgesine, yanaktaki sarkmalar ve jaw line olarak adlandırılan çene bölgesindeki sarkmalar için yanak ve çene bölgesine, çene altındaki(gıdı) ve boyundaki sarkmalar için boyun bölgesi ve dekolteye, ihtiyaca göre kısmen veya tüm bölgeleri kapsayan uygulama yapılabilir. Yüz gençleştirme amacıyla tüm yüz uygulamalarını da unutmamak gerekir.

Ultherapy nasıl uygulanır?

Ultrasonik dalgaları aktaran uygulama başlığı, jel sürülerek uygulanacak alan cildine temas ettirilerek cilt-cilt altı dokular ekranda görüntülenir.Uygulama yapılacak bölgeye göre seçilen uygulama başlığı,cildin 1,5mm-3mm-4,5mm derinliğine ultrasonik dalgaları aktarabilmektedir.Cihazın monitöründe bu derinlikler görüntülenebilmekte ve bu alanlara hassas atışlar yapılabilmektedir.Ameliyat ile ulaşılabilen bu derinlikteki dokulara ultherapy ile ulaşılabilmekte, cildin destek yapılarında ses dalgaları ile termal değişiklikler oluşturulmakta, kollajen üretimi uyarılmaktadır.Bu sayede cilt gerilmekte ve gençleşmektedir.Uygulama sırasında ciltte herhangi bir hasar oluşmamaktadır.

Ultherapy hazırlığı nasıl yapılır?

Herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmaz.Uygulamalar sırasında genellikle iğne batması gibi bir his tarif edilmekte,rahatsız edici bir ağrı şikayeti olmamaktadır.Yinede ağrı eşiği düşük kişilere uygulamadan 1-2 saat önce ağrı kesici verilebilir.Uygulama sonrası ciltte herhangi bir yanık, ödem, leke oluşmamakta, gündelik hayata hemen dönülebilmektedir.

Ultherapy kaç seans uygulanır?

Uygulamalar tek seanstır.Uygulama yapılacak bölgeye göre seans süresi değişir. Tam yüz uygulamaları 1 saat kadar sürer.

Ultherapy etkileri ne zaman ortaya çıkar?

Uygulamanın hemen ardından ciltteki toparlanma gözle görülebilir.Yüzün bir yarısına uygulanıp, diğer yarısına başlanmadan yüz simetrisi incelenirse farkın belirgin olduğu görülecektir.Asıl etki 2-3 ay içerisinde görülecek, yüzdeki gerilme ve gençleşme belirginleşecektir.Ultherapy Amerikan F.D.A. onaylıdır.

 


Op.Dr.Coşkun ŞANVERDİ


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim