Akne ve Sivilce İzlerinin Tedavisinde Yenilikler

Son güncelleme: 15-11-2014

 
Kulak Burun Uzmanı Op.Dr.Coşkun Şanverdi Akne & Sivilce İzlerinin tedavisi ve Karbondioksit (CO2) Fraksiyonel Lazer hakkında bilgiler verdi.
 
Cildinize derinlemesine etki edecek Karbondioksit (CO2) fraksiyonel lazer en önemli alternatiflerden biridir. Akne izlerinin lazer ile tedavisini tek seans olarak düşünmemek gerekir. Yapılacak her etkili seans sonrası izlerin çok daha iyi hale geldiği görülecektir.
 
Sivilce izlerinin derinliği, çapı ve cildinizin vereceği iyileşme reaksiyonu gibi kullanılacak lazerin cinsi ve menşeide seans sayısını belirlemede önemli faktörlerdir. Karbondioksit (CO2) fraksiyonel lazer 10600 nm dalga boyu ile cildin derinlerine inebilmekte ve akne izlerinin tedavisinde başarılı olmaktadır. Eski tip lazerlerde 1-2 ay gibi çok uzun olan iyileşme süreci fraksiyonel lazerlerde 4-5 gün gibi çok daha rahat tolere edilebilir bir zamana gerilemiştir.
 
Lazer ışınları 120 mikronluk kolonlar halinde cilde uygulandığı için, uygulama sonrası minik kabuklanma dönemi olmakta, 4-5 günde iyileşmektedir. Uygulama sonrası 1. günde fondöten ile kapatma işlemi yapılabilir.
 
KARBONDİOKSİT (CO2) FRAKSİYONEL LAZER
 
Yüz ve boyun kırışıklıklarını düzeltme,ameliyatsız yüz gerdirme ve ameliyatsız yüz gençleştirme,akne sivilce izlerini düzeltme,cilt lekelerini,yara ve ameliyat izlerini,cilt çatlaklarını tedavi etmekte son yıllarda başarı ile kullanılan bir lazer sistemidir.
 
CO2 Karbondioksit lazer 10650 nm dalga boyu ile benzer amaçlar için kullanılan ve 1540 nm dalga boylu Erbium Glass lazer ve 2940 nm dalga boylu Erbium YAG lazere göre çok daha derin dokulara uygulama yapabilmektedir.Bu sayede cildimizdeki kırışıklık,çatlak,leke,yara ve ameliyat izi gibi pek çok sorunu çözebilme imkanına kavuşmaktayız.
 
Klasik CO2 lazerlerde fraksiyonel fonksiyonu olmadığı için cildin tamamına lazer ışını veriliyor,bu nedenle ciltte uzun süren iyileşme dönemi yaşanıyordu.Böylesine uzun bir iyileşme süreci tedaviyi kısıtlayan bir faktördü.Lazerlere son yıllarda eklenen fraksiyonel fonksiyon sayesinde tedavi çok daha konforlu ve başarılı hale getirilmiştir.İyileşme süresi çok kısalmıştır.
 
Karbondioksit (CO2) lazerin fraksiyonel fonksiyonu süzgeç gibi düşünülebilir.Dokuların bir kısmına lazer ışını gönderilirken,komşu dokulara ışın gönderilmemektedir.Bu sayede CO2 fraksiyonel lazer ışınları ile buharlaştırılan dokuların, hemen bitişiğindeki sağlam dokular tarafından kısa sürede iyileşmesi sağlanmakta,bu sayede iyileşme süresi daha kısa,kabuklanma çok daha az olmaktadır.Yine bu sayede ciltteki lekelerde daha başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.
 
Fraksiyonel CO2 lazer cildi nasıl tedavi eder?
 
CO2 lazer ışınları dokudaki su molekülleri ile etkileşime girer.Bu dokular, lazer ışınları ile 120 mikron çapında sütunlar halinde buharlaştırılır. Uygulama esnasında dokudaki kollagenler kısalır,iyileşme reaksiyonu başlar.Buharlaştırılan dokular,komşuluğundaki sağlam doku adacıkları tarafından hızlı bir şekilde iyileştirilir.Kimyasal peeling ve dermabrazyon gibi doku soyma yöntemleri ile kıyaslanır ise;lazer uygulamasında uygulama derinliği, uygulayan doktor tarafından bilinir,diğer yöntemlerde ise derinlik göz kararı ayarlanır.Yine lazer uygulaması sonrası iyileşme süresi diğer yöntemlere göre çok daha kısa ve konforludur.
 
Oluşan yeni dokularda kollagen ve elastin gibi bağ dokusu eleman sentezi artmakta,bu da cildin gerilmesi ve gençleşmesi anlamına gelmektedir.Kısaca CO2 lazer uygulaması ile mikrotermal tedavi oluşturulmaktadır.
 
Dolayısı ile dermabrazyon kimyasal peeling’de olduğu gibi ablatif değil, mikroablatif bir yöntemdir. Uygulama yapılan dokular tahrip edilmeden homojen bir şekilde iyileşme dokusu oluşturulmakta,kısalan kollagen ve yeniden oluşumu sağlayan kollagen ve elastin sayesinde genç ve pürüzsüz bir cilt elde edilmektedir.
 
Karbondioksit fraksiyonel lazerlerin diğer lazerlerden ne farkı vardır?
 
Cilt gençleştirme (rejuvenasyon) için kullanılan diğer erbium Glas,erbium YAG gibi lazerler 20-50 mikron derinliğe inebilirler. CO2 fraksiyonel lazer 250 mikron derinlikte mikrotermal zone’ler oluşturabilmektedir.Lazerle cilt tedavisinde çok daha etkilidir.Fraksiyonel fonksiyonu sayesinde klasik lazerlere göre iyileşme süresi,konforu ve uygulama başarısı son derece daha üstündür.
 
Fraksiyonel Karbondioksit CO2 lazer ile hangi cilt problemlerini tedavi edebiliriz?
 
-Lazerle kırışıklık tedavisi
-Lazerle leke tedavisi
-Lazerle cilt gençleştirme(rejuvenasyon)
-Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması
-Yara ve ameliyat izlerinin silinmesi
-Sivilce(akne)izlerinin tedavisi
-Cilt çatlaklarının tedavisi
-El cildinin gençleştirilmesi
-Göz altı morluklarının tedavisi
 
Lazer ile cilt tedavisi bu uygulama ile sınırlı değildir. Vücuttaki tüm cildin pek çok problemini çözmede,gençleştirilmesinde kullanılmaktadır.
 
Lazer ile tedavinin hazırlığı nasıl yapılır?
 
Hastanın uygulama öncesi güneş ışınlarından ve solaryumdan uzak kalması gerekmektedir.Heparin,aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar,naproksen,tetrasiklin gibi ışığa duyarlılığı artıran ilaçlar kullanıyor ise doktoruna bilgi vermelidir.Yakın zamanda yapılan peeling vb.cilt uygulamaları var ise bu işlemler hatırlatılmalıdır.Geniş alanlara uygulama yapılan durumlarda,uçuk öyküsü olan hastalara uygulamadan bir gün önce antiviral tedavi başlanır ve 5-7 gün devam eder.
 
CO2 fraksiyonel lazer uygulaması nasıl yapılır?
 
Özel bir hazırlığa gerek duyulmaz.Uygulamadan önce cilt temizliği yapılıp topikal etkili anestezik krem sürülür.Genel anesteziye gerek duyulan,ağrılı bir işlem değildir.Lazer tedavisi hızlı ve konforludur.Örneğin tüm yüzün gençleştirilmesi ortalama 20-30 dk sürmektedir.
 
CO2 fraksiyonel lazer uygulaması sonrası:
 
Uygulama sırasında ve hemen sonrasında soğuk kompres uygulaması yapılır.Nemlendiriciler ve güneş koruma faktörlü,antibiyotikli kremler sürülür.Ertesi gün ılık duş alınabilir.Cilt temiz tutulmalı,günde birkaç kez antibiyotikli kremler sürülüp nemlendirilmeli ve güneş ışınlarına maruz kalınacaksa güneş koruma kremleri sürülmelidir.3-4 gün sonra makyaj yapılabilir.Birinci gün uygulama alanları kızarır,ardından 4-5 günde dökülen minik kabuklanma dönemi başlar.Kabuklar dökülünce altından pembe,yeni bir cilt çıktığı görülücektir.2 hafta boyunca cildi nemlendirme işlemi yapılmalıdır.
 
fraksiyonel lazer fiyatı, fraksiyonel lazer acıbadem
 
Karbondioksit fraksiyonel lazerin yan etkileri.
 
Uygulama sonrası,birkaç gün ciltte kızarıklık ve minik kabuklanma dönemi yaşanır.Bu süreç normaldir.Teknolojisi iyi bir lazer cihazı ile yapılan uygulamanın hem hem iyileşme süreci çok kısa,hem de cilt lekelerine yol açma ihtimali çok çok az olacaktır.Elbetteki uygulamanın başarısı da bu oranda değişecektir.
 
Lazer uygulaması ağrılı mıdır?
 
Lokal anestezik kremler sürülerek yapılan lazer uygulaması konforludur.Genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
 
Lazer uygulaması kaç seanstır?
 
Uygulama sayısı,soruna göre değişmektedir.Örneğin hafif kırışıklıklar 1-2 seansla tedavi edilebilirken daha derin kırışıklıklarda 3-4 seans gerekebilir.Yine yüzeysel sivilce izleri ile derin sivilce izlerinin seans sayıları farklıdır.Cilt lekeleri tek seansta giderilebildiği gibi 2. veya 3. seansa ihtiyaç duyulabilir.Seans araları ortalama 1-1,5 aydır.
 
Detaylı bilgi için: 
 
 
 
 
 
 
 
 

Eczacının Sesi


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim