Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...
Editörden
Gündemden Notlar
Sis Çanı
Ayak İzleri
Majistral Formül
Özgür Köşe
Kamu Kurum
Söyleşi
Dosya
Yasal-Mali
Kültür Sanat
Çepeçevre
Ana Sayfa
TEB
Eczacı Odaları
TEİS
Eczacı Kooperatifleri
Reçete Giriş
Gazeteler
TV ler
İletişim
24.07.2014
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Site İçi Arama
Üye Girişi
Forum
İlanlar
Duyurular
 
facebook
twitter
 

ECZACININ SESY

FORUM

Sayın üyemiz,

  • "FORUM" sayfalarında yazılan yazılar, başka bir haber kaynağından kopyalanıp yapıştırılan koruma altında olan, kaynağı belirtilmeyen materyaller, yazıları yazan ve/veya materyalleri kopyalayıp yapıştıran kişinin/kişilerin yasal sorumluluğundadır.
  • Hakaret, argo, herhangi bir somut belgeye dayandırılmayan itham ve isnat, kişilik haklarına saldırı ve bir ürünün reklamını içeren, TC yasalarına ve meslek etiğine aykırı yazılar, yazarına haber verilmeksizin yayından kaldırılır.
  • Durum paylaşmak amacı ile yayınlanan reçete, rapor gibi materyallerde hasta ve doktora ait özel bilgilerin (isim, TC no, tescil no vb) gösterilmemesine özellikle dikkat edilmelidir.
  • "FORUM" sayfalarına vereceğiniz katkı ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Eczacının Sesi e-gazete Yayın Kurulu

UYARI: Forumda "Yeni Konu" açabilmek veya "Yanıt" yazabilmek için
üye olmanız gereklidir.

| Üye Girişi || Yeni Üye Kaydı || FORUM ARŞİVİ || YASAL UYARI |sıralı dağıtım dava 09-05-2012 11:35:18

sıralı dağıtım ile ilgili açılmış dava varmıdır bilgisi olan varmı

İlhami DEMİRYILMAZ

 

YORUMLAR

Memduh Arda UYANIK 09-05-2012 12:04:58

Bu sıralı dağıtım işine neden bu kadar karşısınız anlamadım?
Aytuğ YAZICI 09-05-2012 12:27:55

 Benim için hiçbirşey farketmedi ama bu salak reçete girişi sinirimi bozuyor, bu programı yapanlar medulaya laf atmasın lütfen, ayrıca şimdi bir de ayrı fatura edilecekler, büyük ihtimalle hepsi kontrol edilecek, suta mükemmel uygun(!) bir şekilde çıkarılan bu raporlarda kesinti yapabilmek oldukça kolay olacak.
Neşet OKUR 09-05-2012 12:30:09

                            hakça paylaşıma karşılar . demekki!
İlhami DEMİRYILMAZ 09-05-2012 12:36:40

eczaneleri birleştirelim masrafları düşelim karı bölüşelim işte adil sistem budur.bu sıralı sistem adaletli sistem değildir o yüzden karşıyım dava açan yoksa ben bizzat açacağım onun için merak ettim
Burçak AYDIK GEREN 09-05-2012 12:41:19

 Böbrek hastaları tarafından kurulmuş olan bir dernek bu duruma dava açmıştı ve kazandı.Şu anda hastalar istedikleri eczaneden diyaliz ilaçalrını alabilliyorlar.Sadece odanın sistemine kaydediyoruz.
Neşet OKUR 09-05-2012 12:53:11

                           sayın DEMİRYILMAZ.  ben,bugüne kadar sıralı sisteme tabii ilaç satmadım. benim  size sormak istediğim,bu sistemden siz nasıl ne şekilde zarar görüyorsunuz bunu  detaylı açıklarsanız ,ön yargım değişir.ADİL OLMADIĞINA KANİ OLURUM.
Baki SOFULU 09-05-2012 16:39:14

Ben yeni eczacıyım daha 2 ay anca oldu ama şahsi fikrim diyaliz merkezi veya devlet hastanelerinin diyaliz bölümlerinden cıkan recetenin 4 km uzaktaki falan eczane tarafından karşılanmasının nasıl bir mantığı olabilir. Eğer ki diyaliz merkezi veya hastane yakınından dükkan aldık veya kiraladık isek o receteleri de karşılamak hakkımız diye düşünüyorum. Diğer recetelerden bi farkları yok bence.
Aytaç GÜRBÜZ 09-05-2012 16:52:18

Yarın birgün cıkar adamın bırı diyaliz merkezi yaptırır altına da eczane acar

ozaman onun hakkımı sadece  diyaliz receteleri

hiç değilse bu recetelerde hakkaniyet olsun

 
A. Dinçay BAHÇECİ 09-05-2012 16:56:33

     İnsaf yaaaa.. sgk ya bu kadar dava açılacak konu var kimse açmaz... teb'in ve odaların yolsuzluğu, ilaç savurganlığını, firmacılar-depocular-hastane sekreterleri tarafından yönlendirmeyi engelleyebilecek bir uygulamaya dava açmayı düşünüyorsunuz. 

   Bir kontrol edin bakalım kan ürünü reçeteleri dağıtıma girmeden önce ayda kaç lira tutuyordu sonra kaç lira tutuyor. En az %30 düşüyor reçete tutarları. Diyaliz reçeteleri hastaneden çıkmadan belli eczanelere gidiyor ve bir çok eczane bu reçeteleri görmüyor bile. Koca şehirde diyalei reçetelerinin %70 ini 10 eczane veriyor. %30 unu 690 eczane karşılıyor.

  Açın davanızı ki sıralı dağıtım iptal olsun, ve devlet bu ilaçları madem dağıtamıyorsunuz eee yolsuzluk da var, zaten ilaç hastanın evine gidiyor küpür eczaneye geliyor o zaman biz doğrudan firmadan alır veririz desin.

 Hani "kurtuluş yok tek başına, ya hepberaber ya hiç birimiz" diyorduk meydanlarda. 

 Mesleğimizde az olan doğru dürüst şeyleri de siz iptal ettirin ki, hastane kapılarında reçete toplayan, telefon faks internet yoluyla reçete karşılayan hastadan pansuman malzemelerinin ücretini almayarak hastaya hizmet eden!!! eczanelere gün doğsun.

  Açın davanızı ki tüm Türkiye görsün eczacı milletinin nasıl birlikte olduğunu!!! bir bütün olduğunu!!! kişisel çıkarlarını düşünmediklerini...

  Açın davanızı ki tek alıcı olan sgk da görsün sıralı dağıtımdan bile rahatsız olan meslektaşlarımız olduğunu...

SAYGILARIMLA.... 
Neşet OKUR 09-05-2012 16:59:36

                   arkadaşlar,bu sıralı dağıtımda sıramızın ne zaman geleceğini yada sıralama listeleri önceden odaca yapılıyormu!  tamam o arkadaşın kotası dolmadan diğerine sıra gelmiyorda. bittiğinde kime gelecek bunu nasıl öğreneceğiz. hazırlıklı olmak için soruyorum. aydınlatırsanız sevinirim. saygılarımla.
Baki SOFULU 09-05-2012 17:00:49

 İşte kimi hakkaniyet kimi haksızlık olarak görüyor sıralı dağıtımı.  Bana gelen hastaların recetelerini neden başka eczaneye veya odaya yönlendireyim. Astım veya tansiyon raporlu hastaları da mı sıraya koymalı?
A. Dinçay BAHÇECİ 09-05-2012 17:13:37

  Baki bey astım ya da tansiyon raporlu reçeteler için sevgili meslektaşlarımız hastane köşelerinde uğraşmıyor.

 Bu reçeteler yükte hafif pahada ağır reçeteler... Bu nedenle bu kavga... 
Hakan ÖZTEMEL 09-05-2012 17:21:44

Hasta ilacını --İSTEDİĞİ-- eczaneden - HİÇBİR YÖNLENDİRME OLMADAN -- alacaksa tamam sıralı dağıtıma gerek yok . Amaaaa koskoca üniversitede UZMAN DOKTOR hastamı " İlaçlarınız hastaneden karşılanacak " diye kandırmaya çalışıyorsa işte o zaman başımıza çoban lazım.
Arda Erman ALİSBAH 09-05-2012 17:30:02

   sıralı dağıtım mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır, herhangi bir  sağlık kuruluşuna yakın olmanın o sağlık kuruluşundan çıkan reçetelerde üzerinde herhangi bir sahipliik durumu yarattığını zannetmiyorum bunu bu şeklide düşünmenin hiç bir akılcı tarafı olamaz. Sıralı dağıtıma giren reçete grupları hastanelrden reçete toplamayı önlemeye ve genellikle eczanelerin karşılamaktan imtina ettikleri (yurt dışı ssk vb.) reçeteleri karşılatmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Keşke bu sistemi geliştirebilsekte kanser reçetelerini de dahil edebilsek. Ama şu andaki şekli ile de bu sistemin işlerliği tartışmalıdır. Ankara eczacı odası kendi bünyesinde uzun süre gerek yatan hasta gerek kan ürünü ve diyaliz reçetelerini çok adilane bir şeklikde dağıtmayı başarmıştır. Umarım bu uygulamanın devamında da böyle olur. Son olarak dağıtıma giren reçete gruplarında yolsuzlukların ne kadar azaldığını Ankarada diyaliz reçetelerinin dağıtıldığı ve dağıtımdan çıkarıldığı zamanlardaki devlete maliyetlerini karşılaştırarak görebilirsiniz. 
Aytaç GÜRBÜZ 09-05-2012 17:30:13

kendımıze  reva gordugumuz  işlere bir bakın

sıra olmazsa hastanın  torunu  donu batırdıgında once ıslak mendili sonra bezi en son temizlemeye koşarsın

sıra  olmazsa  diyaliz hastalarının tasıyan  aracın once  kapısını acarsın sonra yıkarsın sonra lastıgını satın alırsın

sıra olmazsa  merkezdeki  sekreterin  doktorun  dogum gunu pastasını götürürsün

sıra olmazsa kımbılır daha neler olu neler

teb ıyısı ıle kotusu ıle bızım orgutumuz

genel  kurula katılmazsın sonra klımalı  eczanede mangalda kul barakmazsın
A. Dinçay BAHÇECİ 09-05-2012 17:41:13

    Bu arada dava açmayı düşünen arkadaşlarım;

  Altına okudum anladım kabul ediyorum diyerek imza altına alınan sözleşmenin 3.7 Maddesi:

" Protokol ekinde (Ek-4) belirtilen reçeteler T.E.B. sorumluluğunda ve ilgili Bölge Eczacı Odası koordinasyonunda eczanelerce eşit paylaşım esasına dayanarak karşılanır."

Ek-4 madde 7:

"Sıralamada yer alsın ya da almasın Kurumla sözleşmesi bulunan her eczacı, kapsamda yer alan reçetenin eczanesine gelmesi halinde reçete hakkında eczacı odasına/bürosuna veya eczacı odası temsilciliğine bilgi vermekle yükümlüdür"

 
Mustafa ŞİMŞEK 09-05-2012 21:32:08

 Sadece bu eczacılar birliğinin rantı uğruna hastaları mağdur etmek adına yapılacak olan saçma bir sistem ki üstelik benim reçetemin semt eczanesinde veya başka bir eczanede ne ısı var öyle mı o zaman hepiniz sıraya girin ve benim eczane kıramı ödeyin ayrıca yoğunlukta karşılamış olduğunuz recetelri bana sırayla gönderin maksat eşit dağılım olsun . Bir diyaliz hastasının sirali dagitim iptalinden sonraki yorumu:                              ( On bir yıldır periton diyalizi yapıyorum.Her ay kullandığım solisyonları almak için Doktorumun yazdığı reçeteyi Türk Eczacılar Birliği’nin Çerrahpaşa’da ki irtibat noktasına götürdükten üç gün sonra solisyonlarımı alabiliyordum.Uzun süreli Diyaliz’e girmekten sağ gözümde % 100 görme kaybı var,kalp hastasıyım ve baypas ameliyatı oldum. Yürümekte zorluk çekiyorum, tüm bunlar yetmezmiş gibi Aile bireylerim çalışan olduklarından reçete peşinde,onay peşinde ben koşmak zorundaydım.Psikolojim bozulmuştu.Bu uygulamanın iptal edildiğini duyduğumda çok sevindim.Şimdi özgürüm bana yakın istediğim eczaneden ilaçlarımı solisyonlarımı alabiliyorum.)

 Buda karar

01 Ocak 2008 Tarihinde Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacılar Birliği arasında imzalanan protokollerin ilgili Maddeleri gereğince diyaliz solüsyonlarını eritropoetin ve darbopeit preparatlarını ihtiva eden reçetelerin,Türk Eczacılar Birliği ile Kurum tarafından belirlenecek esaslar dahilinde bölge eczacı odaları koordinasyonluğunda karşılanarak,ilgili bölge eczacı odası tarafından onaylanıyordu. % 90 özürlü olan diyaliz hastalarının yakınındaki eczaneden alması gereken ilaçlarını Eczacılar Birliğinin İstanbul gibi metropol şehirde sadece bir kaç yerde irtibat noktası kurarak Diyaliz hastalarının reçetelerini bu noktalarda onaylattırarak eczaneler arasında sırayla dağıtılmasını şart koşuyordu. Türk Eczacılar Birliği; Diyaliz hastalarının bu uygulamadan çok memnun oldukları iddiasında bulunmuştu. Oysa diyaliz hastalarının BÖHAK’a verdikleri yüzlerce mağduriyet dilekçeleri bunun aksini gösteriyordu. Bu konuda ki mağduriyeti gören (Böhak) Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği öncülüğünde,Türkiye’de kurulu bulunan on altı Böbrek hastaları dernekleri SGK’ya yaptıkları itiraz sonucunda dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu mağduriyeti haklı görmüş ve uygulamayı iptal etmişti.Faruk Çelik’ten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirilen Şimdiki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer sıralı ilaç dağıtım uygulamasını tekrar yürürlüğe koymuştu.Bunun üzerine Böhak ölüm eylemi gibi bir dizi eylemlerle bu uygulamayı protesto etmişti.Konu Danıştay’a intikal ettirilmişti. Esasında Türk Eczacılar Birliği, Diyaliz hastalarını eczaneler arasında paylaştırarak % 2 ile 5 arasındaeczanelerden komisyon alıp haksız kazanç elde etmekte idi. Danıştay dava daireleri 2009/644 sayılı kararı ile SGK ve TEB arasında yapılan protokolün 3.7 maddesince diyaliz ilaçlarının sıralı dağıtım uygulamasını durdurmuştu.Gerekçe olarak “TEB’in böyle bir yetkisinin olmadığı,bu ilaçların sıralı dağıtımının tedaviyi aksattığı ve hasta hakları açısından hukuka aykırı olduğu belirtilmişti.”

Danıştay Onuncu Dairesince verilen yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin 22/07/2010 günlü E:2009/11313 sayılı karara yapılan itirazın görüşüldüğü Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından 03/05/2011 tarihli ve YD İtiraz No:2010/1091 sayılı karar ile dava konusu protokol hükümlerinin yürütmesi durdurulmuş olup, söz konusu karar 03/08/2011 tarihinde SGK, tebliğ edildi.

 
Ahmet ASLAN 10-05-2012 09:01:35

bazı arkadaşlar ,sıradan önce bazı eczanelerin diyaliz merkezinde belli tavizler verdiğinden falan bahsetmişler.sorarım ben onlara,normal reçete gelsin diye fark almayan muayene ücreti almayan vs vs arkadaşlara ne yapılacak...sıra olacaksa hepsinde olsun aile hekimliği gibi bende 5 eleman 8000 kira vermeyeyim aylık,gideyim kıyıda 1 eleman 500 lira kira ile bir yere eczane açayım,sıradan reçete gelsin...varmı böyle salak saçma bi sistem...açılan davalar olduğunu biliyorum,yakında bu saçmalık biter ümidindeyim...teb dava sonucunu aşmak için dolambaçlı yolu denemeye gitti,ama karar en yakın zamanda çıkar...
Memduh Arda UYANIK 10-05-2012 09:06:53

         Sıralı dağıtım olmasın diyen arkadaşlarasorularım var.Öncelikle küçük bir ilçede küçük bir eczaneyim ve iki tane diyaliz hastam vardı

sıralı dağıtım sırasında (Tek eczane olduğum  ve küçük bir eczane olduğum için odada sıraya girmeme gerek yok denilmişti)Ne zaman ki

sıralı dağıtım kaldırıldı hastalarım gelememeye başladı.ÇÜNKÜ HASTALARIMIN İLAÇLARI GİTTİĞİ DİYALİZ MERKEZİNİN SAHİBİNİN

EŞİOLAN ECZACI TARAFINDAN KARŞILANMAYA BAŞLADI. NE ZAMANKİ SIRALI SİSTEM KALKTI BENİM HASTAM BAŞKA BİR İLÇEDE

KENDİSİ DİYALİZ HEKİMİ OLAN EŞİ ECZACI OLAN KİŞİNİN ECZANESİNDEN KARŞILANMAYA BAŞLADI. Bunları büyük harfle yazdım ki

okuyun olayın ciddiyetini anlayın diye. ŞUNDAN DA EMİNİM Kİ SIRALI SİSTEME KARŞI ÇIKANLAR BU İŞTEN RANTLARI

OLANLARDIR...Kimse kusura bakmasın gerçek bu ama...
A. Dinçay BAHÇECİ 10-05-2012 09:35:01

       Sayın Mustafa Şimşek;

      1-Bu madde eczacılar birliğinin rantı uğruna değil, bu reçetelerden rant sağlayan kısıtlı sayıda eczane-firma ve bilumum işbirliğinde olanlar içindir. 

      2-Hastaların irtibat noktalarına gitmesine gerek yok. Her eczane irtibat noktası olmalı.(Tabii gerçekten hasta mağduriyeti düşünülüyorsa)

      3-Bir eczane denetlemesinde 23 tane karne bulundu. Sonra 23 hasta tek tip dilekçe yazarak karnelerini yanlışlıkla unuttuklarını(ne demekse) bildirdiler. İşin ilginci tüm karne sahipleri aynı formatta dilekçe yazmıştı. Biz daha bir hastaya ben şu eczaneden katılım payı, muayene ücreti ödemeden ilaçlarımı aldım diye bir dilekçe yazdıramadık. Diğer bir arkadaşım peki bu eczaneler ne olacak diye yazmış. Onlarla da ücadeleye devam ediyoruz.

    4- Siz bu uygulamanın meslek örgütümüzün rantı uğruna olduğunu yazmışsınız. ben de bunun bazı derneklerin,eczanelerin,firmaların rantı uğruna iptal ettirmeye çalıştıklarını söylüyorum. Hatta ben hasta yakınının  "turuncu reçetem var.sizden alırsam ne kadar vereceksiniz?" dediğini biliyorum. Ama bunu ona dedirttiren 3 kuruş için meslek onurumuzu çiğneyen eczacılardır. 

   5-Bu iş için odalar tarafından alınan bedel %0.5 tir. Onu da odalar sadece bu konu için istihdam ettikleri personel ve masraflar için kullanabilirler ve bunu açıklamak zorundalar.

  6-O psikolojisi bozulan hastanın neyi onaylattığını, evinin nerede olduğunu, ilaçları hangi eczaneden aldığını da çok merak ettim. Solüsyonlar zaten firma tarafından eve gönderiliyor. En yakın eczaneden aldıktan kaç gün sonra ilaçları eve geliyormuş da, sıralı dağıtım olunca 3 gün sonra almış.

   7-Bu sistemin çok doğru çok adil olduğunu savunmuyorum. Örneğin merkezler yanındaki eczanelerin limiti diğerlerinden fazla olabilir. Örneğin bölgesel dağıtım olabilir. Yani odalar farklı yöntemler uygulayabilir.

  8- BU SİSTEMİN  İPTALİNİ  İSTEYENLER "HASTA MAĞDURİYETİ" SÖYLEMİNİ KULLANMADAN (HASTANIN ÖZGÜRCE GİDİP İLAÇLARINI ALDIĞI ECZANELERİ AYIRIYORUM) DESİNLER Kİ BU SIRALI DAĞITIM YÜZÜNDEN BİZ ELDE ETTİĞİMİZ RANTI KAYBEDİYORUZ.

SIRALI DAĞITIM SİSTEMİ YOLSUZLUĞU,HAKSIZ KAZANCI,ETİK BOZULMAYI,ECZANELER ARASI GELİR UÇURUMUNU,HASTA MAĞDURİYETİNİ, ENGELLEMEYE YÖNELİK BİR UYGULAMADIR. DÜZELTİLEBİLİR,YENİDEN DÜZENLENEBİLİR,ÖZEL UYGULAMALAR YAPILABİLİR AMA İPTALİ SADECE VE SADECE HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDENLERİN İŞİNE YARAYACAKTIR.
Neşet OKUR 10-05-2012 11:00:00

                       sayın bahçeci,sıralı dağıtım hakkındaki yorumlarınıza harfiyen katılıyorum. ben bu tip ilaçları bugüne kadar vermedim.yani öyle bir pozisyonum olmadı.

                      sıralı dağıtım ,oda tarafından yapıldığına göre  sıramızın ne zaman gelebileceğini bilebilirmiyiz  bu hususu dünde yazmıştım bir cevap kimseden alamadım.

 

 

 

 

 

 

 
Tufan GÖRGÜLÜ 10-05-2012 11:10:14

    Neşet Bey Eskişehir’de sıralı dağıtım harf sırasına göre yapılmaktadır. Bulunduğunuz ilde de durum aynı ise odanıza sıranın hangi harfte olduğunu arada bir sorarak tahmini zaman öğrenebilirsiniz. Yalnız sıralıda sosyal hizmetler, diyaliz, yatan hasta v.s. hepsi ayrı ayrı harf sırasında olmalı bunu da detaylı bir sormanız gerekebilir.
Abdullah Cem MERCAN 10-05-2012 11:12:26

    Adilane bir sistem olduğuna inanıyorum ancak bir sorun var; dağıtımı yapan odalar bizlere yeterli bilgilendirmeyi yapmamaktadırlar. Odada tutulan kayıtlar eczacılar için yeterli ulaşılabilirlikte değil. İsteyen gidip inceleyebilir ama bence oda web sayfasından güncel olarak yayınlanmalıdır, böylece reçetelerin adilane dağıtıldığından herkes emin olur, kimse kafasında soru işareti taşımaz. Böylece yüklü bir reçeteyle gelen hasta, "Sıra sizdeymiş ama odadaki görevli arkadaş başka bir eczaneye göndermek istedi, çok tutarlı olduğu için sizin karşılayamayacağınızı söyledi." dediğinde mideniz bulanmaz. 

  İkinci bir husus da eğer sıralı dağıtım adalet ve yolsuzluklara karşı çıkmak için uygulanıyorsa kapsamı kesinlikle genişletilmelidir. Mesela kanser reçetelerinin dağılımı da hiç homojen değil ama sıralı dağıtım uygulanmıyor.
| FORUM ARŞİVİ |