ÇOK ÖNEMLİ! 01.01.2009 TARİHİ VE ESKİ RAPORLAR...

Son güncelleme:09-01-2009

 

 2008 SUT 12.1.3.

(9) “SUT’un yürürlüğe girmesinden önce düzenlenen sağlık raporları, raporun düzenlendiği tarihte yürürlükte bulunan SUT hükümlerine uygun olması kaydıyla 31/12/2008 tarihine kadar (bu tarih dahil) geçerlidir.

 SUT’un yürürlük tarihinden önce düzenlenmiş, SUT hükümlerine uygun olan sağlık raporları ise SUT’ta belirtilen süreleri boyunca geçerlidir.

 

              Raporlarla ilgili bu madde, biz eczacıları sürekli hastalarla karşı karşıya getirdiği için çok sıkıntılara neden oldu. Uzun bir süre 31.12.2008 tarihinin raporun bitiş tarihi olmadığını, bir belge olarak son kullanılabileceği tarih olduğunu kabul ettirmeye uğraştık. Bu haklı istek TEB Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Sabih Tekin ÇAĞLAR’ın çabaları sonunda SGK tarafından kabul edildi. Bunun sonucunda hastalar 31.12.2008 tarihinde bile, rapor süreleri izin veriyorsa 3 aylık ilaçlarını alabildiler.

 

               Şimdi 01.01.2009 tarihinden itibaren ne olacak? 2008 SUT’ un raporlarla ilgili bu maddesi, 01.10.2008 tarihinden itibaren geçerli. Yani 01.10.2008 tarihinden sonra kurala uygun düzenlenmiş raporlar için herhangi bir problem yok. Peki 01.10.2008 tarihinden önce düzenlenmiş, hangi raporlar için problem var? 15 HAZİRAN 2007 öncesi düzenlenmiş raporlar için problem var. Çünkü 15 HAZİRAN 2007 öncesi raporlarda ICD-10 Kodları bulunmuyordu. Ayrıca 13 Şubat 2007 öncesi raporlar için de problem var. Çünkü 13 Şubat 2007 öncesi raporlarda Ek-2/c listesindeki ilaçlar hariç, ilaç etken madde yazması zorunluluğu yoktu.

       

        Sonuç olarak, İLAÇ ETKEN MADDE ADI ve/veya ICD-10 kodu bulunmayan raporlar, 2008 SUT hükümlerine uymadığı için 01.01.2009 tarihinden itibaren geçersiz hale gelecekler. Ama ilaç etken madde adı ve/veya  ICD-10 kodları bulunmayan bu raporları geçerli hale getirmek mümkün. Bunun için uzman hekim raporu ise, raporun çıktığı hastanede raporu düzenleyen hekim tarafından, bu hekimin bulunmaması halinde ise hastanedeki aynı branştan başka bir hekim tarafından, sağlık kurulu raporu ise raporda yer alan hekimlerden biri tarafından ilaç etken madde adının ve/veya ICD-10 kodunun eklenip, Dr.kaşe- imzalanması ve başhekimlik mührü ve ıslak imza ile onaylanması halinde, rapor süresi sonuna kadar geçerli olur. (Not: İstanbul SGK raporda ilacın ticari adının yazılmasını da kabul etmektedir)

       

        Peki Emekli Sandığı hastalarına ait ve SGK provizyon sistemi tarafından 14 HAZİRAN 2008 tarihine kadar geçerlilik onayı verilmiş ve teyit edilmiş eski Ömür Boyu raporlar ne olacak? Çünkü 2003-2004-2005 yıllarında çıkarılmış bu raporların 2008 SUT hükümlerine uygun olması tabi ki beklenemez. Çünkü bu raporlarda ne T.C. Kimlik Numarası, ne İlaç Etken Madde adı nede ICD-10 kodu yok. Yani bu raporları 2008 SUT hükümlerine uygun hale getirmek yeni rapor almaktan daha zor.

        Üstelik 15 haziran 2007 tarihinde yayınlanan 2007 SUT’un 12.1.3. maddesinde ‘’Tebliğin yürürlük tarihinden önce Kurum bilgisayar kayıtlarına süresiz olarak girilen tüm raporlar, Tebliğin yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl süre ile geçerli kabul edilir ‘’ hükmü açıkca yazılmış ve SGK tarafından provizyon sisteminde bu raporların bitiş tarihi 14 HAZİRAN 2009 olarak düzeltilmiş. Yani hastaların kazanılmış hakları var.

        Yine 2008 SUT 12.1.3 Sağlık Raporlarının Düzenlenmesi maddesinin 5. şıkkında ise şöyle yazıyor.

12.1.3(5) Sağlık raporları, SUT’ta özel düzenlemeler hariç olmak üzere en fazla iki yıl süre ile geçerlidir. Kurum bilgisayar kayıtlarına süresiz olarak girilmiş sağlık raporları, 15.6.2007 tarihinden itibaren 2 yıl süre ile geçerli kabul edilir.

       

       Sonuç olarak 2008 SUT 12.1.3 maddesinin 9. no lu şıkkındaki, 01.10.2008 tarihinden önce çıkmış raporların 2008 SUT hükümlerine uyması zorunluluğu, yine 2008 SUT'un aynı maddesinin 5 no lu şıkkında açıkca belirtildiği üzere, kurum bilgisayar kayıtlarına süresiz olarak girilen ve kurum tarafından onaylanmış eski emekli Sandığı ömür boyu raporlarını bağlamaz. Bu 14.06.2009 bitiş tarihli teyit olmuş raporlar 5.şıkka göre değerlendirilir ve olduğu şekliyle, yani T.C. kimlik no, ICD-10 kodu ve etken madde adı aranmadan 14 HAZİRAN 2009 tarihine kadar geçerlidir.

 

İstanbul SGK da bu yoruma katılmış ve şu açıklamayı yapmıştır.

Rapor Geçerlilik Süresi

Yazar Üsküdar Doğancılar Sağlık Güvenlik Merkezi Müdürlüğü   

Perşembe, 04 Aralık 2008

Emekli Sandığı tarafından sürekli kullanım onayı verilen raporların süreleri ise oldukları haliyle 14.06.2009 tarihine kadar geçerlidir.

 

30.12.2008                                                                                   Ecz.MetinSEVAL                                   

ECZACININ SESİ

                                                                                                          


Ecz. Metin SEVAL


Son eklenenler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.


Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim