Ecz. Ahmet Nezihi PEKCAN

1 Kasım Seçimlerinde Oyumu Hangi Partiye Vereceğim?

05-10-2015


Ecz. Ahmet Nezihi PEKCAN

 

İspanya Hükümeti Eczanelerin Borç Sorununu Gidermek İçin Harekete Geçti;

İspanya hükümeti, 2013 sonu itibariyle eczanelerin 2011’den bu yana ecza depolarına olan borçlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni bir ödeme planı açıkladı.

Avustralya Victoria Eyalet Parlamentosu Eczacıların Sağlık Hizmetindeki Rolünü Araştırıyor;

Avustralya Victoria Eyaleti Yasama Meclisi’nin serbest eczacıların birinci basamak sağlık hizmetinde ile önleyici hizmetlerdeki rolü ve serbest eczacılığın bu alanda taşıdığı potansiyele ilişkin araştırma yapılması yönündeki kararı eczacılık sektörünün ileri gelenlerince memnuniyetle karşılandı.

Hollanda’da, 4 tane eczacılık fakültesi kapandı;

Avustralya’da Bir Eyalet Daha Eczacıların Aşı Yapmasına İzin Verdi;

Avustralya Serbest Eczacılık Birliği (PGA) – Güney Avustralya eczacıları da 2015 yılında aşı hizmeti verebilme yetkisi kazandı. Kararı açıklayan Güney Avustralya Sağlık Bakanı Jack Snelling eczacılara influenza aşısı yapma yetkisinin verilmesinin bütün toplumun bağışıklığının arttırılmasına yardımcı olacağını söyledi. Bakan, “gribe yakalanmayı önlemenin en kolay yolu her yıl aşı olmaktır ancak birçok insan aile hekiminden randevu almaya ayıracak zaman bulamıyor.’’dedi.

Avustralya Queensland’de Pilot Eczaneden Aşılama Programı’nın Kapsamı Arttırıldı ;

Queensland Hükümeti, eczanelerde hâlihazırda uygulanan deneme aşamasındaki grip aşılaması programının kapsamını boğmaca öksürüğü ve kızamığı da içerecek biçimde genişletti.

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Hunt: Eczacıların Kayıtlara Erişimi NHS’nin Yükünü Hafifletir;

Londra’da Temmuz ayı sonunda düzenlenen Health+Care Konferansı’nda konuşan Hunt, eczacılara hasta kayıtlarına erişim yetkisi verilmesinin insanların aile hekimleri yerine eczanelere gitmesini sağlamanın bir yolu olduğunu belirtti. Bakan Hunt, Konferansta yaptığı konuşmada “eczacılar, izine tabi olmak kaydıyla kişilerin reçeteli ilaç geçmişini ve tıbbî kayıtlarını görebilirse birçok insan eczacısına gidebilir ve çok daha iyi bir hizmet alabilir” dedi. “Eczane sektörü neredeyse hiç yararlanılmamış bir kaynak ve biz elektronik sağlık kayıtlarının kullanımına eczacıları dâhil etmeye ilişkin ciddi planlar yapıyoruz” diye ekledi.

Kuzey İrlanda Eczacıların Rolünün Arttırılmasını Destekliyor;

Kuzey İrlanda Hükümeti, eczacılık sektörüne ilişkin yeni 5 yıllık stratejisinde eczacıların klinik becerilerinden daha fazla yararlanılmasını ve bir merkez-uç şebeke modelinin uygulanmasını öngörüyor.

İngiltere’de 2040 Yılında 19.000 Eczacı Fazlası Olacak;

 İngiltere’de, ileriki yıllarda eczacı işgücü fazlalığının engellenmesi için eczacılık okullarının 2020’ye kadar her yıl kontenjanlarını % 15’e kadar oran da azaltmaları gerektiğini belirtti.

Avustralya Eczacılık Topluluğu (Pharmaceutical Society of Australia-PSA), eczacıların atletlere sağlıklarını korumalarında, yaralanma sonrası iyileşme süreçlerinde destek sunmada önemli bir rol oynayabileceğini ve spor hayatları süresince atletlere kaliteli ilaç kullanımına ilişkin önemli bilgiler vererek onlara yardımcı olabileceklerini belirtti;

 Ayrıca, akademik çalışmalar da eczacıların sporculara destek sunabileceği alanlara işaret ediyor.

Belçika’da Majistral Preparatlar İçin Yeni Ücretlendirme Belçika’da Nisan 2014 itibariyle majistral preparatlara ilişkin yapılan reform yürürlüğe giriyor;

Bu yeni düzenleme sadece majistral preparatlara ilişkin olarak yeni fiyatlar ve yeni eczane ücretleri getiriyor. Buna göre, eczacılar preparatın tipi, harcanan zaman, madde ve malzemeleri içeren “herşey dahil” bir formülere göre ücretlendirilecek. Miktarın (20 ya da 60 ilaç) yukarıda bahsedilen ücretlendirmeye bir etkisi olmayacak. Yeni düzenleme kapsamında bütün majistral preparatlar, harcanan zamana göre her biri farklı bir ücretlendirmeye tekabül eden 3 farklı kategoriye ayrıldı:

 1-Basit preparatlar (kapsüller, solüsyonlar…) 20 dakika, 12.93€

 2-Dermatolojik preparatlar (kremler, losyonlar…) 32,5 dakika, 21.03€

 3-Zor hazırlanan preparatlar (suppozituarlar, ovuller…) 50 dakika, 32.35 €

Fransa’da Başbakanlığa Bağlı Kurum Eczacıların Rolünün Güçlendirilmesini Öneriyor;

Fransa’da Başbakanlığa bağlı Strateji ve Raporlama Genel Komiserliği (CSPF) tarafından Mart ayında yayınlanan Fransa Sağlık Sektörü Analizi Raporu’nda doğrudan eczacıları içeren tavsiyelerde bulunuldu. Raporda hükümete hastalara ilaç verirken eczacıların danışmanlık rolünün güçlendirilmesi tavsiye edildi. Bunun yanı sıra, eczacıların hastanın sağlık kayıtlarına erişiminin ve sağlık profesyonelleri arasında bilgi alışverişinin iyileştirilmesi önerildi. Raporda CSPF’nin, “terapötik hasta eğitimi için özel ücretlendirme sistemi oluşturulmasına ilişkin mevcut projeleri genişletmek de” dahil eczacılar için yeni ücretlendirme sisteminin benimsenmesini desteklediği belirtildi.

İngilterede ulusal sağlık servisinin bütçesinin %3 ü eczane hizmetlerine ayrılmış;

İngilterede bir eczane açıldığında ve verilen kurallara uyarak çalıştığında, sağlık bakanlığından eczane hizmeti olarak 50 bin sterlin almaktadır. Bu emek parası olarak verilmektedir.

İngilterede aile hekimi tarafından yazılan ilaçtan kar alamazsınız. Zira ilacın fiyatını devlet belirliyor ve ilacın fiyatını devlet ödüyor. Verdiğiniz her ilaç başına devletten 0,9 sterlin alıyorsunuz. Eğer hasta çalışıyorsa katılım payından muaf değilse ilaç başına 7 lira 65 kuruş öder. Özel sağlık kurumlarında yazılan reçetelerde yer alan ilaçların karı ise % 40-50 civarındadır.

The Medicines Use Rewiew and Prescription intervention Service (Geliştirilmiş servisler)

-İlacın doğru kullanılıp kullanılmadığının tespiti 28 lira

-tedavide kullanılan cihazların evde tarifi 28 lira

-kronik hasta takibi  20-28 lira

-eczacı gözetiminde ilaç kullanımı + 2 lira

-sigara bıraktırma 45 lira

Minor ailment(hafif hastalık) service 5 pound+ilaç bedeli

-flu jab-grip aşısı ilaç bedeli+7,51 lira

-emergency hormonal contraception- ertesi günü hapı-hastalara sadece eczacı tarafından verilir.16-17 soru sorup alınan cevaba göre ilacı verebiliyorsunuz.ilaç bedeli+ 10,78 lira.

Bu örnekleri artırmak mümkün.

Bütün bunları niçin yazdım. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da eczacılık sektörü yön arayışını sürdürmekte.  Sürekli düşen ilaç fiyatları ve azalan ilaç karları karşısında eczacılık mesleği nefes almakta zorluk çekiyor. Ancak dünyada sağlık otoriterleri;  yukarıda örneklerini gördüğümüz uygulamalarla eczane ekonomilerini güçlendirmeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki kamunun sağlık hizmeti alması için eczaneler ekonomik olarak ayakta kalmak zorunda.

Gelelim ülkemizdeki duruma;

Ekonomik  çöküş süreci yaşayan eczacıların endişeli bekleyişi süredursun; Hatırlarsanız haziran seçimlerinde Meslek Örgütümüz Türk Eczacıları Birliği başkentte bizi anlatan  afişler hazırlamış ve billboardlara astırarak  "Eczacınıza iyi bakın, çünkü 2 eczacıdan 1’i zor durumda." mesajıyla durumumuzu anlatmaya çalışmıştı. Ancak kamuoyu ve siyasiler bu mesaja çok ilgi göstermediler.

Bu günlerde yaklaşan bir kasım seçimleri ile ilgili siyasi partilerin programları açıklanırken dikkat çekici vaadler de gözlerden kaçmıyor. Asgari ücret adeta açık artırma  yarışına girmişken, toplun her kesimine başta  emeklilere, çalışanlara ve hatta ev kuracak damatlara bile hibe kredilerle bol keseden ulufeler dağıtılırken biz eczacılarla  ilgili en ufak bir projeye rastlanmıyor. Oysaki siyasilere tüm bileşenleri ile birlikte eczacılık sektörünün ; eczacısı, çalışanı, depocusu, sanayide çalışanları ve bunları aileleriyle birlikte en az 300 bin kişilik bir oy potansiyeli olduğunu hatırlatmak gerekmez mi..! Üstelik bürokratlara kamunun sağlık hizmeti almasındaki rolümüzün önemini  kim hatırlatacak diye sorarsanız başta Meslek örgütümüz ve Eczacı Milletvekillerimiz akıllara gelmez mi…!

Siyasilere örgütlü gücümüzü hatırlatarak seçim vaadlerinde  mesleğimizin geleceği ile ilgili projelerin de  yer almasını gerektiğini hatırlatmalıyız.

Netice olarak artık mikro düşünme zamanı gelmiştir. Bu ülkede sosyal ve ekonomik çalkantılarda en çok bedel ödeyen meslek grubu olan biz eczacılar oy kullanırken siyasi partilerin mesleğimizle ilgili vaadlerine de bakmak durumundayız.

Ben oy verirken bu ayrıntıya dikkat edeceğim…

Ya siz…?

 

Ecz. Ahmet Nezihi PEKCAN

Tel: (332) 3520657

Fax: (332) 3512816

a.pekcan@eczacininsesi.com

 


Yazarın diğer yazıları

Yazıların tüm hakki Eczacının Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.

Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim

Yazı ve fotoğrafların tüm hakkı Eczacının Sesi e-gazeteye aittir. İmzalı yazılar, yazarlarının görüş ve sorumluluğu altındadır. Eczacının Sesi e-gazetenin adı kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz.