ECZACININ SESİ/ ÖZEL HABER

Burhanettin Bulut: “Halk sağlığını tehdit ediyorlar, hiçe sayıyorlar”

Adana Milletvekili Eczacı Burhanettin Bulut, eczane dışında satılan Tarım Bakanlığı izinli ürünleri TBMM kürsüsüne taşıdı.

Bulut, kontrolsüz, denetimsiz, eczane dışında satışı yapılan ürünlerin toplum sağlığı için oluşturduğu tehdide dikkat çekerek, söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmasını istedi.

Milletvekili Ecz. Burhanettin Bulut, TBMM’ de şunları söyledi:

“Pandemi süresinde en çok konuşulan gündem maddesi toplum sağlığı, bireysel sağlığımız oldu. Hepimiz, sağlık emekçilerine, hakları ödenmez diye haklarına teslim etmeye çalıştık. İlaç alanı da, eczacılar da bu anlamda çok önemli. Bizler… İlk sıralardan görüyorum MHP’den bir eczacı arkadaşım var meslektaşım, AKP’de keza öyle ve grup başkan vekilimiz eczacı. Hepimiz gurur duyduk eczacılarla… Pandemide önemli bir görev aldılar. Önemli sorumluluklar yerine getirdiler. Bazen kaostaki sorunları çözdüler, maske gibi…

Ama her seferinde de halk sağlığında birincil görevlerini yerine getirdiler. Türkiye de ilaç, eczane dünyada örnek gösterilen bir yerde. Özellikle ilaç takip sistemi aynı şekilde. İlacın tüm kontrolü üretiminden tüketimine kadar Türkiye’de var. Türkiye’de sahte ilaç yok denecek seviyede az. Dünyada sahte ilaçtan ölüm sayısı 1 milyona varıyor. Ama Türkiye’ de yok. Bu bizim gurur duyduğumuz konulardan biri. Ancak son dönemlerde halk sağlığı açısından ciddi bir sıkıntı ortaya çıkmaya başladı. İlaç dışı ürün diye tarif ettiğimiz, doğal ürünler diye bilinen ürünlerde ciddi bir sorun yaşanıyor. Pandemi döneminde çokça başvuruldu. Vitamin eksikliği, bağışıklık sistemine ilişkin önerilerde bulunuldu. Toplumda doğal olarak bu ürünleri almaya çalıştı. Ama pazara baktığımızda eczanede bu ürünlerin pazarı çok artış olmasına rağmen dışarıda bu ürünlerde 4-5 katına bir sarfiyat oluşmuş durumda. Hal böyle olunca bu alanın ne şekilde gittiğini topluma anlatmak ihtiyacı doğuyor.

Bu alan, herkesin bahsettiği gibi insanın daha iyi yaşamı için bir ihtiyaç. Ancak baktığımızda denetimsiz, promosyonla, reklamla giden hatta bu alanda özel televizyonlar açılan alan. Sosyal medyada keza aynı şekilde benzin istasyonlarında bile bu ürünler satılıyor. Bunlarda yapılan çeşitli araştırmalarda misal, Türk Eczacıları Birliği birkaç kanalda aldığı ürünleri bir denetime tabi tutmuş. Örneğin, bir firmanın ürününü incelemiş. Bu ürünün içerisinde Vitamin C, Vitamin D, Çinko Sülfat olması gerekirken çokça kullanılan bir ürün. Miligramlarına bakıyorsun C Vitamini 1000 mg yazıyor ama içerisinde 500 mg var. D vitaminine bakıyorsun içerinde 1000 mg yazıyor fakat hiç tespit edilmiyor. Bunun yanında Çinko Sülfat aynı şekilde. Bazılarında daha fazla çıkmış, bazılarında daha az çıkmış. Bunun nedeni şu; bunlar Tarım Bakanlığı’ ndan izin alıyor. Denetimi yok merdiven altında satılıyor ve internet üstünden sahtekarlıkla satılabiliyor. Bu işin sağlık otoriteleri var (!). Bir numaralı isim Seda Sayan. Hemen hemen üç ayda bir bu ürünlerin satışı için televizyon karşısına geçiyor. Bakın burada bir Seda Sayan örneğini gösterelim. Seda Sayan ve ekibi… Bunlar geçen gün (………..) diye bir ürünü paylaştılar. “Ben kullandım çok iyi geldi, bağışıklık sistemimizi onardı, eğer hastaysanız bununla iyileşiyorsunuz, virüse karşı tek çözüm…” diyorlar. Bunları bir hekim bile söyleyemiyor. Ama sağolsun bu arkadaşlarımız söylüyor. Bunlar şikayet ediliyor, denetleniyor sonra para cezası alıyorlar. Muhtemelen aldıkları reklam bedelinin 10’da 1’ini ceza olarak ödüyorlar bu işten kurtuluyorlar. Sonra dönüyorlar başka bir reklama yine hepsini tanıdığımız sanatçılar daha doğrusu ünlüler. Sanatçı mı diyelim bunlara… Maalesef bu sistem alabildiğine gidiyor. Bunlara karşı yapılması gereken çok basit. Tümünü sağlık bakanlığı bünyesine alıp bir denetime tabii tutmak gerekiyor ve devam eden bir şey daha var. İkinci el ilaç… Yeni satış usülu ikinci el ilaç. Maalesef şu an da Türkiye de internet sitelerinde var yine denetlenmeyen alanlardan bir tanesi.”Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat