TEİS Başkanı Saydan: Bin 858 ilaç artık aile hekimlerince yazılabilecek

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, SGK’nın raporu olan kronik hastaların ilaçlarını aile hekimlerine reçete ettirebilmesine imkan tanımasının ardından bin 858 çeşit ilacın artık aile hekimlerince yazılabileceğini söyledi.

SGK, 18 Mayıs 2024 tarihli Sağlık Uygulama Değişikliği ile Sağlık Bakanlığı'nca aile hekimliği sözleşmesi olan veya yetkilendirilen hekimlerin, raporlu hastalara iç hastalıkları veya çocuk hastalıkları uzman hekimlerince reçete edilebilen ilaçları yazabileceklerini açıkladı.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “260 etken maddeli bin 858 çeşit ilaç artık aile hekimliklerince vatandaşların raporlarına uygun olarak yazılabilecek. SGK tarafından, yazılabilecek ilaçlar için haftalık kontrol yapılarak yeni yazılabilecek olan ilaçlar güncellenecek." dedi.

Saydan, açıklamasında şunları söyledi:

“Sadece diyabet tedavisinde kullanılan 108 çeşit ilaç da raporu olan hastalarımız için aile hekimliklerinde yazılabilecek. Bu ilaçlar aile hekimliklerince 3’er aylık olarak hasta vatandaşlarımızın raporlarına istinaden hastanelere gitmeden reçete edilebilecektir.

Bu durumda kronik rahatsızlığı olan hepatit, kalp ve diyabet gibi hastalarımızın hastanelere gitmesine gerek olmayacak ve kendi aile hekimlerinde reçetelerini yazdırabilecekler.

Bu uygulama ile hastanelerin de hasta yükü azalacak, hasta vatandaşlarda daha kolay raporlu ilaçlarına ulaşabilecekler.”

Saydan, reçete yazılabilecek yeni hastalıklar ve hastalıklara ait ilaç etken maddelerini şöyle sıraladı:

Hepatit (Kronik Hepatit B tedavisi, Kronik Hepatit D (=Delta) tedavisi), damar hastalığı sebebi ile topallama olan hastalarda (Silostazol), kalp pili hastalarının kalp ritmini azaltan (Ivabradin), pıhtı ve inmeyi engelleyen (Dabigatran, Prasugrel,rivaroksaban, edoksaban, apiksaban, Rivaroksaban, Dabigatran, Apiksaban ve Edoksaban, Tikagrelor), yine kalp için ( Ranolazin), RSV için (palivizumab) tedavisinde kullanılan ilaçlar reçete yazılabilecek ilaçlar arasında.Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat