TEİS: Akademik kadrodan yoksun eczacılık fakülteleri kapatılmalı

TEİS, eczacılık mesleğinin en önemli sorunlarının başında plansız ve akademik kadrodan yoksun fakülteler olduğunu söyledi.

Tüm Eczacı İşverenleri Sendikası (TEİS) eczacılık mesleğinin en önemli sorunlarının başında yer alan plansız ve akademik kadrodan yoksun fakültelere dair açıklama yaptı. TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, tüm eczacılık fakültelerinden sadece 14’ünün akredite eczacılık eğitimi verdiğini söyleyerek, “Yeterli öğretim kadrosunun, laboratuvarın, olmadığı apartman katı tarzı eczacılık fakülteleri ile eczacılık eğitimi verilemez” diye konuştu.

Yeterli öğretim kadrosunun, laboratuvarın, olmadığı apartman katı tarzı eczacılık fakülteleri ile eczacılık eğitimi verilemeyeceğini söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Eğitim veren Eczacılık fakültelerinden sadece 14’ü tam akredite eczacılık eğitimi veriyor” dedi.

1997 yılına kadar 7 tane eczacılık fakültesi bulunurken, yıllar içinde bu sayı dokuz kat artarak bugün eczacılık fakülte sayısı altmışa ulaştığını söyleyen Saydan, “Eğitim veren Eczacılık fakültesinden ise sadece 14’ü tam akredite eczacılık eğitimi veriyor. Ve bu fakültelere eğitim verecek yetişmiş eczacılık eğitimi verecek hocalarımızda bulunmuyor. Yeterli öğretim kadrosunun, laboratuvarın, olmadığı apartman katı tarzı eczacılık fakülteleri ile eczacılık eğitimi verilemez” diye konuştu.

“57 FAKÜLTENİN 29’UNUN DEKANI ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNU”

Tam donanımlı bir eczacılık fakültesinde 100’ü aşkın akademik kadro varken, akredite olmayan eczacılık fakültelerinde bu sayının 10'u geçmediğini söyleyen Ecz. Saydan, “Bu kadroların da hepsi eczacılık fakültesi çıkışlı değiller. Hatta bir devlet üniversitesinin eczacılık fakültesi 6 akademisyenden kurulmuş ve bunların içinde hiç eczacılık lisans çıkışlı akademisyen yok. 57 eczacılık fakültesinin sadece 29’unun dekanı eczacılık fakültesi mezunudur” dedi.

“LABORATUVARSIZ ECZACILIK EĞİTİMİ VERİLEMEZ”

Yeni açılan fakültelerin çoğunun kendine ait binalarının bile olmadığına anlatan Ecz. Saydan konuşmaya şöyle devam etti; “Eczacılık Fakültelerimde okuyan öğrenciler eğitimleri boyunca: Temel bilgi teknolojisi, analitik kimya, organik kimya, eczacılık tarihi ve terminolojisi, temel eczacılık bilimleri, eczacılık mevzuatı, eczacılık ve temel tıp bilimleri, farmasötik hammaddeler, farmasötik kimya, farmasötik teknoloji, biyokimya, tıbbi ilkyardım, farmakoloji, eczacılık deontolojisi ve etik, farmakoloji uygulama gibi birçok alan dersinin yanı sıra; botanik, besin güvenliği ve analizi, parazitoloji, vitamin ve koenzimler ve antioksidanlar gibi birçok dersi alırlar.

Ama fakülte yeterli fiziki şartlara uygun değilse, yeterli öğretim kadrosu yoksa eczacılık öğrencileri yeterli eğitimi alamayacak ve mesleğinde başarılı olamayacaklar. Plansız bir şekilde her geçen gün artan eczacılık fakülteleri gençlere bir gelecek sunan kurumlar olmak yerine, işsizliği öteleyen bir yapı halini almış durumda. Fakültelerde okuyan öğrenci sayısı 25 bin, Türkiye’deki eczane sayısı toplam 30 bin. Eczane açılamıyor, hastanelerde istihdam yok, ne yapacak bu kadar eczacı bu ülkede.”

“DİPLOMA İÇİN ECZACILIK TAHSİLİ YAPILMAZ”

Uluslararası standartlarda kaliteli eczacılık eğitiminin sağlanması ve toplum sağlığının etkin şekilde korunması ve geliştirilmesi adına bu kontrolsüz gidişata dur denilmesi gerektiğini ifade eden TEİS Genel Başkanı Ecz. Saydan, “Alt yapıdan ve akademik kadrodan yoksun eczacılık fakültelerinin öğrenci alımına izin verilmemeli ve eczacılık fakültelerine giriş için başarı sıralaması 50 bin ile sınırlı tutulmalı” diye ifade etti.Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat