Ecz. Neşe Köysüren

Her yeni yılda bir önceki yılı gözden geçirmek, değerlendirmek ister istemez herkesin yaptığı bir durumdur. Neler oldu, neler yaşandı bir analiz yapılır. 2023 yılında ülkemizde, dünyada ve eczacılık sektöründe neler oldu diye bakıldığında pek de iç açıcı bir görüntü çıkmıyor karşımıza. İçimizi açmak için bakacağımız yer yine kitaplar, filmler, sanat oluyor. Biz de 2023 yılında kitap ve film dünyasında neler olmuş bir göz atalım.

 

2023 yılında kitap satış sitelerinin ve kitap katalog uygulamalarının listelerinde bazı kitaplar ön plana çıktı. Roman türünün yanı sıra kişisel gelişim ve psikoloji kitapları da okuyucular tarafından ilgi gördü.

Türk roman kategorisinde 2023 yılında çıkan kitaplardan Kuru Kız – Ayfer Tunç, Yarın Yok – Ayşe Kulin, 995 km- Murathan Mungan, Kayıp Ağaçlar Adası- Elif Şafak, Söyleme Bilmesinler- Şermin Yaşar en çok satanlar/ okunanlar arasındaydı. Daha önceki yıllarda çıkmış olan Bir Aşk Masalı – Ahmet Ümit, Kaplanın Sırtında- Zülfü Livaneli, Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk 2023 yılında da listelerde üst sıralarda yerini aldı.

Türk Edebiyatının vazgeçilmez klasikleri Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf- Sabahattin Ali, Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar, Zeytindağı – Falih Rıfkı Atay 2023 yılında da okuyucuların tercihleri arasında yerlerini aldı.

Yabancı roman kategorisinde geçen sene olduğu gibi Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig neredeyse tüm listelerde en baştaydı. Oldukça ilgi gören Uzakdoğu edebiyatı kitapları arasında Japon edebiyatından iki kitap çok tercih edildi. İnsanlığımı Yitirirken- Osamu Dazai ve Yaşamak- Yu Hua. 2022 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Annie Ernaux kitapları Kızın Hikayesi ve Bir Kadın başta olmak üzere 2023 yılında çok satan / okunan listelerinde yer aldı. Artık klasik haline gelen Şeker Portakalı- Jose Mauro De Vasconcelos, Simyacı- Paulo Coelho, Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho ,Olağanüstü Bir Gece - Stefan Zweig geçtiğimiz sene de çok okunmaya devam etti.

Kurgu dışı kitaplarda kişisel gelişim kitapları yine ön planda oldu. Senden Bir Tane Daha Yok – Miraç Çağrı Aktaş, Vazgeçilmez Olmanın Sırrı – Esra Ezmeci, Mutluluğu Sende Bulan Senindir Ötesi Misafir-Hakan Mengüç, O An- M. Barış Muslu kitapları içerikleri ve yazarları nedeniyle kitapseverler arasında çok tartışılsa da çok satan/ okunan listelerinin üst sıralarında olmaya devam etti. İKTİDAR: Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası- Robert Greene Joost Elffers, Atomik Alışkanlıklar- James Clear, Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor- A. M. Celâl Şengör kişisel gelişim kategorisinde tercih edilen kitaplardan oldu.

                  

Çok tercih edilen diğer bir kategori psikoloji kitapları oldu. Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler – Doğan Cüceloğlu, İnsanın Anlam Arayışı- Viktor Emil Frankl, İnsan Olmak- Engin Geçtan, Hayır Diyebilme Sanatı ve Seni Yoran Her Şeyi Bırak / Duygusal Manipülasyondan Kurtulma ve Korunma Metotları- Müthiş Psikoloji öne çıkan kitaplar oldu.

Yatırım/ finans alanında Zengin Baba Yoksul Baba- Robert T. Kiyosaki, Akıllı Yatırımcı- Benjamin Graham, Paranın Psikolojisi- Morgan Housel, Akıllı Yatırımcı -Benjamin Graham, Babil’in En Zengin Adamı - George S. Clason ilgi gördü.

Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeni ile çıkan kitaplar arasında İlber Ortaylı’nın Cumhuriyet'in Doğuşu- Kurtuluş ve Kuruluş Yılları ve Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası Askeri, Siyasi ve Özel Hayatı ile Emrah Safa Gürkan’ın yazdığı Cumhuriyet'in 100 İsmi: Büyük Devrimin Portreleri ve Cumhuriyetin 100 Günü: İnkılabın Ayak Sesleri kitapları ilgi gördü. İlber Ortaylı Yazar Şermin Yaşar ile birlikte çocuklar için Cumhuriyet’in İlk Sabahı kitabını da 2023 de çıkardı.

Sinema dünyasına baktığımızda Türkiye’de en çok izleyici sayısına ulaşan filmler şu şekilde oldu:

  1. Rafadan Tayfa Galaktik Tayfa      
  2. Oppenheimer   
  3. Atatürk 1881-1919 (1. Film)       
  4. Hızlı ve Öfkeli 10             
  5. Ölümlü Dünya 2              
  6. Barbie  
  7. Avatar: Suyun Yolu         
  8. Kutsal Damacana
  9. John Wick 4       
  10. Çizmeli Kedi: Son Dilek  

Dünyada 2023’te en çok hasılat yapan filmlerde ilk üç Barbie, The Super Mario Bros. Movie, Oppenheimer şeklinde oldu.

2023 yılında verilen 95. Akademi Ödüllerinde Daniel Kwan ve Daniel Scheinert tarafından yazılan ve yönetilen bir Amerikan bilimkurgu filmi Her Şey Her Yerde Aynı Anda (özgün ad: Everything Everywhere All at Once) En İyi Film ödülü de dahil toplam 7 ödül aldı.  76. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü pek çok kesimden övgü almayı başaran "Bir Düşüsün Anatomisi" (Anatomy of a Fall) aldı. Festivale ülkemizden katılan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kuru Otlar Üstüne filminde rol alan Merve Dizdar ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülünün sahibi oldu.

Uluslararası çeşitli platformlar da yaptıkları değerlendirmeler ile 2023’ün en iyi filmlerini belirlediler. Bu listelerde Dolunay Katilleri / Killers of the Flower Moon (Yön. Martin Scorsese), The Zone of Interest (Yön. Jonathan Glazer), Başka Bir Hayatta / Past Lives (Yön. Celine Song), Pasajlar / Passages (Yön. Ira Sachs), Çocuk ve Balıkçıl (Hayao Miyazaki) ön plana çıkan filmler oldu.

Okuduğumuz her metnin, izlediğimiz her sahnenin bize söylediği fikirler, düşünceler vardır. Fakat biz bunları kendi duygu ve düşünce dünyamızda harmanlarız. Yiyip içtiklerimiz gibi okuduğumuz, izlediklerimiz de bizi şekillendiriyor. Ne okuyorsak ne izliyorsak O’yuz. Bu nedenle niteliği yüksek kitapların ve filmlerin hayatımızda olduğu, farklı bakış açılarına kucak açtığımız çok güzel bir 2024 diliyorum.

Ecz. Neşe Köysüren

kutlunese@hotmail.com

Kaynaklar:

https://boxofficeturkiye.com/yillik/2023/tum-filmler

İdefix, kitapyurdu, DR, amazon verileri, 1000kitap uygulamasıDosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat