DUAYEN YAZAR ve ELEŞTİRMEN ATİLLA DORSAY, “SİNEMANIN HAZİNELERİ” KÖŞESİNDE SAM PECKINPAH’IN “VAHŞİ BELDE”SİNİ MASAYA YATIRIYOR!

Duayen sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, kitaplarının yanı sıra Türkiye’nin 51 yıllık sanat hafızası Milliyet Sanat dergisindeki “Sinemanın Hazineleri” adlı köşesindeki yazılarıyla da okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Derginin Aralık 2023 sayısındaki köşesinde “Vahşi Batı’ya yepyeni bir bakış” olarak nitelediği, Sam Peckinpah imzalı “The Wild Bunch/Vahşi Belde”yi odağına alan Dorsay,  film için “Klasik western’ler gibi sadece aksiyon, gerilim ve şiddete dayanmıyor. Tersine, sanki dönem üzerine görkemli bir belgesel gibi…” yorumunu yapıyor.

Atilla Dorsay, arşivinden çıkarıp izlediği “Vahşi Belde” filmi ve Sam Peckinpah için “Kendi çapında önemli ama kıymeti yeterince bilinmemiş bir Amerikan yönetmeninin tüm kaynaklara göre en iyi filmi; birçok eleştirmene göre western türünün de en önemli filmlerinden biri,” diyor. William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan, Edmond O’Brien gibi isimlerin rol aldığı filmin adeta bir oyunculuk şöleni de sunduğunu söyleyen Dorsay, hikâyesi, çekimleri ve kurgusu kadar Jerry Fielding imzalı müziklerinin de başarılı olduğuna değiniyor.

Atilla Dorsay’ın “Sinemanın Hazineleri” köşesinde kaleme aldığı yazının tamamı Milliyet Sanat’ın Aralık 2023 sayısında…

Kitabevlerinde, marketlerde, Getir’de, Trendyol’da, shopier.com’da ve dijital uygulamalarda okurlarını bekleyen Milliyet Sanat ayrıca, dergiyi 0850 224 02 22 numaralı çağrı merkezini arayarak satın alan okurların kapısına kadar götürüyor.Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat