De Quervain hastalığı nedir ? Başparmak hareketleri ile el bileğinin başparmak tarafında oluşan ağrı ve başparmak hareketlerinde kısıtlılık ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığı tanımlayan doktorun adı ile anılır.

De Quervain kimlerde görülür ? De Quervaine herkeste görülebilir. Başparmağını çok kullananlarda daha sık görülmektedir.

De Quervain hastalığı neden olur ? Başparmağı kaldıran tendonlar (kirişler) el bileği yakınlarında, hemen kemik üzerinden ve sert nitelikteki yumuşak dokudan oluşan dar bir kanaldan geçerler. Kanalın herhangi bir nedenden dolayı kalınlaşması sonucu tendonlar kanalda sıkışırlar ve hastalık ortaya çıkar.

De Quervain hastalığının bulguları nelerdir ? El bileğinin başparmak tarafındaki kemik çıkıntısının üzeri basmakla ağrılıdır. Ağrı özellikle başparmağın ve bileğin bükülmesi ile artar.

De Quervain hastalığı tanısı nasıl konur ? Hastanın yakınmaları ve muayene ile konulur.

De Quervain hastalığı nasıl tedavi edilir ?

Erken dönemde ağrılı noktaya yapılan kortizon enjeksiyonu fayda sağlar. Nüks eden olgularda tedavi ameliyat ile yapılır. Bölgesel anestezi ile yapılan yaklaşık 1 cm lik bir kesi ile gerçekleştirilir. Hasta ameliyat edildiği gün taburcu edilir. De Quervaine Hastalığı tedavisi yüz güldürücüdür.

 

 

 

 

 Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat