Ecz. Sanem Mumcu

Yine İstanbul başta olmak üzere Eczacı odaları seçimlerinin zamanı geldi. Ekipler hazırlıklarını tamamladı, mesleğe katkı için çalışmaya aday. Tabiki her seçim önemli, hele ki eczacılık adına böyle hayati manevraların gündem de olduğu bir zamanda çok daha önemli. Zor dönemler atlattık. Pandemi dönemi ciddi sınavlar verdik, sonrasında ülkenin çok büyük bir bölümünü etkileyen depremde yine birinci basamak sağlık hizmetini aksatmamak için gönüllü çalıştık. Doğal afetler, yangınlar ve sellerin yaralarını sarmamız hiç kolay olmadı, henüz sardık diyemeyiz. İlaçta uygulanan Euro kuru belimizi büktüğü gibi birçok hayati önem taşıyan ilacın yoka girmesine neden oldu. Fiyatlardaki dalgalanmanın yanı sıra hızla artan maliyetler eczacıların ticari faaliyetlerini sürdürmelerini ciddi anlamda zora soktu. Bunu, sahte ürünlerle internette satış yapan merdiven altı firmaların halk sağlığı üzerinde yarattığı tehlike izledi. Bir çırpıda sayılanlara baktığımızda önümüzdeki dönemin hiçbir yönetim için kolay olmayacağını söylemek zor olmasa gerek.

Birinci basamak sağlık kuruluşu kabul edilişimizin imzası belki de henüz kurumamışken, meslek hakkı için yeni düzenlemeler konusunda müspet adımlar atmak şart oldu bile. Bunun için rehavete kapılmadan ivedilikle çalışma grupları kurulmalı, yetkilendirme almak için resmi kurumların kapıları aşındırılmalı ama en önemlisi odalar, dernekler ve ilgili her kurum birlikte çalışmalı. Acil destek paketleri, regülasyonlarda düzenlemeler gibi kalıcı çözümler şart.  Eczacıların, toplumda yüksek oranda ilk ulaşılabilir ve doğru bilgi sahibi sağlık çalışanları olduğu artık net olarak kabul görmeli. Toplum sağlığı üzerine doğru bilginin internet ortamında da dağıtım kanalı sadece ve sadece eczacı olmalı.

Bu da demek oluyor ki, daha sayamadığımız onca sıkıntı ile başa çıkmak ve mesleğimizi daha yukarıya taşımaya çalışmak için ciddi planlı ve yoğun bir çalışma programı eczacı odalarımızı bekliyor. Seçim listelerinde yer alan bütün arkadaşlarımızın bunun bilincinde olduğu verimli bir seçim dönemi diliyorum.

Sevgiyle kalın..

 Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat