Novartis Türkiye Unblocked Projesi ile kardiyovasküler sağlığa dair toplumu bilinçlendirmeye devam ediyor!

Novartis tarafından hasta ve hasta yakınları, sağlık çalışanları ve bu alandaki tüm paydaşlar nezdinde kalp sağlığının önündeki engelleri kaldırmak için hayata geçirilen Unblocked Projesi 2024 yılında da devam ediyor. İkinci yılında, 15 Nisan - 15 Mayıs 2024 tarihinde yeniden hayata geçirilen Unblocked projesi, 30'dan fazla ülkede binlerce Novartis çalışanına ve tüm paydaşlarına daha iyi bir kalp sağlığı sunmak üzere harekete geçmeleri konusunda ilham vermeyi amaçlıyor. Novartis Türkiye de kalp sağlığını korumak ve tüm toplum nezdinde bu alanda farkındalık yaratmak için tüm paydaşları arasında kalp sağlığı ve kolesterol seviyeleri konusunda bilinçlendirme misyonuyla kararlı adımlar atıyor.

Novartis tarafından hayata geçirilen Unblocked projesi, kalp sağlığına dair farkındalığı artırmayı ve dünya genelinde bir numaralı ölüm nedeni olan kalp hastalıklarının üstesinden gelmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

Novartis Türkiye Ülke Başkanı Natacha Theytaz “Kardiyovasküler hastalıklar sadece dünyada değil, Türkiye’de de önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık Bakanlığı'nın son verileri, Türkiye’de dolaşım sistemi hastalıklarının tüm ölümlerin yüzde 35,4'ünü oluşturduğunu ortaya koyuyor. Bu hastalıklar, iyi huylu ve kötü huylu tümörler (yüzde 15,2) veya solunum sistemi hastalıklarının (yüzde 13,5) iki katından daha fazla görülme sıklığı ile ülkemizde bir numaralı ölüm nedeni. Bu istatistiklerin ciddiyetini de göz önünde bulundurarak, Novartis Türkiye olarak tüm paydaşlarımız arasında kalp sağlığı ve kolesterol seviyeleri konusunda farkındalığı artırma misyonumuzda kararlıyız” dedi.

Novartis, Unblocked Hareketi'nin bir parçası olarak, 2024 Unblocked APMA Challenge'ı başlattı.

İkinci yılına giren proje, 15 Nisan – 15 Mayıs 2024 tarihleri arasında hayata geçirildi. 2.000'den fazla Novartis çalışanının katıldığı yarışma, fiziksel aktiviteleri takip etmeyi mümkün kılan GoJoe adlı bir sosyal fitness uygulamasıyla aktif, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik ediyor. Ayrıca katılımcılar kalp sağlığının önemini aileleri, arkadaşları ve daha geniş ağlarıyla paylaşmaya teşvik ediliyor. Geçtiğimiz yıl 1.500'den fazla çalışanın katıldığı Challenge'da 260 takım oluşturuldu ve dört haftalık süre boyunca 45.000'den fazla fiziksel aktivite kaydedilmişti. Bu yıl ise 51.300 saati ve 120.990 kilometreyi aşan toplam 53.665 fiziksel aktivite kayda geçti.

Novartis Türkiye Ülke Başkanı Natacha Theytaz konu ile ilgili olarak, “Kardiyovasküler hastalıklar hakkında farkındalığı artırmayı amaçladığımız ve Novartis APMA ülkelerinde paydaşlarımızla birlikte hayata geçirdiğimiz “Unblocked” projesi ile temel hedefimiz, tüm paydaşlarımız nezdinde kalp sağlığı alanında olumlu davranış değişikliklerini teşvik etmek. Bu nedenle, fiziksel aktiviteyi bir yaşam felsefesi olarak teşvik etmek ve kalp-damar sağlığına dikkat çekmek için hayata geçirdiğimiz UnblockedAPMAChallenge büyük önem taşıyor. Bu etkinliği sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Sporu hayat felsefesine dönüştüren biri olarak, ben de Unblocked Challenge’a katılıyor ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı için proaktif adımlar atıyorum. Bu yıl gönüllü ekiplerle bir araya gelerek koşmaya devam edeceğim. Geçtiğimiz yıl katıldığım Boğaziçi yüzme yarışının ardından, bu sene Haziran ayındaki yarı-ironman etkinliğine de ilk kez katılacağım. Amacımız hep birlikte sağlıklı bir yaşama adım atarak engelleri yıkmak!” dedi.

Daha iyi kalp sağlığı için çalışanlarda davranış değişikliği teşvik ediliyor

2023 yılında başlattığı #Unblocked projesine 2024 yılında da devam eden Novartis Türkiye de tüm paydaşları arasında kalp sağlığı ve kolesterol seviyeleri konusunda farkındalık yaratma amaçlı bir dizi aktivite ve projeye imza attı. Novartis Türkiye, Unblocked projesi kapsamında tüm çalışanlarının LDL, HDL, LpA ve kan değerlerini öğrenmek üzere kan ölçüm etkinliği düzenledi ve onları sağlıklı bir hayat için ilk adımı atmaya davet etti. 

Novartis Türkiye sosyal medya hesapları aracığıyla kalp sağlığı alanında toplum farkındalığını da artırmayı hedefliyor!

Novartis Türkiye, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını teşvik etme taahhüdünün bir parçası olarak Unblocked temasıyla kalp sağlığına ve fiziksel egzersizin önemine vurgu yaptığı bilgilendirici sosyal medya içeriklerini Nisan ayından itibaren paylaşmaya başladı. Bu çalışmaları kapsamında farkındalık yaratma odaklı bilgilendirici içerikler kullanıcılarla paylaşıldı. Novartis Türkiye ayrıca, Türkiye'de tanınmış diyetisyen ve beslenme uzmanı Dilara Koçak ile iş birliği yaparak güçlü bir dijital etkileşim elde etti.

Nisan ayında gerçekleştirilen “Kalp Sağlığı Bilgilendirme Toplantısı” kapsamında ise Novartis Türkiye çalışanları, Prof. Dr. Hakan Karpuz ve Prof. Dr. Kerim Güler ile bir araya gelerek sağlıklı yaşam ve fiziksel egzersizin önemine vurgu yaptı ve doğru bilinen yanlışları konuştu. Yanı sıra, Uzman yoga eğitmeni Helen Faliveno ile canlı olarak mindful yoga seansı düzenlendi.

Novartis Türkiye çalışanları, Unblocked projesi kapsamında 15 Mayıs’ta paydaşları ile birlikte kalp sağlığına dikkat çekmek için İstanbul’da koştu!

Novartis Türkiye, Unblocked projesi kapsamında, kalp sağlığının önemine dikkat çekmek için 15 Mayıs'ta İstanbul'da bir de yürüyüş ve koşu etkinliği düzenledi. Bu etkinliğe hem Novartis çalışanları hem de paydaşları katıldı. Etkinlik, Novartis'in kalp sağlığı konusundaki taahhüdünün bir göstergesi olarak ön plana çıkarken, katılımcılar bir araya gelerek sağlıklı yaşamın ve düzenli egzersizin önemini vurguladı. Koşuya çalışanların yanı sıra paydaşların da yoğun katılımı, sağlık sektöründe iş birliğinin güçlenmesine de önemli bir katkı sağladı. Ayrıca hasta çocuklara destek olmak amacıyla Bir Dilek Tut Derneği için bağış toplayarak iyi bir amaca katkıda bulunuldu.

Novartis, sağlık ekosistemi ortaklarıyla birlikte, kardiyovasküler sağlığı dönüştürmeye ve KVH'ye bağlı ölümlerin nesilden nesile azalmasına öncülük etmeye kararlı adımlar atıyor.Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat