SGK Provizyon Sisteminde Yaşanan Sorunlar

Son güncelleme:30-12-2006

Bilindiği üzere 01.12.2006 tarihinden itibaren Ortak Provizyon sistemi uygulamasına Ankara’da pilot bölge olarak geçilmiştir.


Bu tarihten itibaren Ankara Eczacı Odası tarafınca yürütülen konu ile ilgili çalışmalar kapsamında sistemle ilgili yaşanan sıkıntılar derlenerek kuruma iletilmiş ve çözümleri konusunda katkı sağlanmıştır.


Konu ile ilgili olarak meslektaşlarımızdan sıkça gelen sorular ve cevapları ektedir.


Bilgi edinilmesi rica olunur.

 

SORU             :           ORTAK SİSTEMDE BULUNAN DOKTOR ADI  KISMINI  DOLDURULMASINA GEREK YOKTUR. DOKTOR DİPLOMA NUMARASI YETERLİ OLACAĞINDAN, ZAMAN KAYBINA YOL AÇMAKTADIR. SİZCE BU SORUN DÜZELECEK Mİ?

CEVAP           :           KONU,KURUMA İLETİLDİ.ANCAK KURUM YETKİLİLERİ DOKTOR AD-SOYAD YAZILMASINDA ISRARLI.

SORU             :           REÇETE DÜZELTMESİNİN, BAĞ-KUR SİSTEMİNDE  OLDUĞU GİBİ İCMAL LİSTESİNDEN DÜZELTMESİ  GEREKMEKTEDİR. BU UYGULAMA DÜZELTİLEBİLECEK MİDİR?

CEVAP           :           KONU KURUMA İLETİLMİŞTİR.EMEKLİ SANDIĞI SİSTEMİNİN ALT YAPISININ BU UYGULAMA İÇİN MÜSAİT OLMADIĞI İFADE EDİLMİŞTİR.KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR.

SORU             :           ÖZEL TIP MERKEZLERİ İÇİN SSK VE BAĞ-KUR MENSUBU HASTALARIN AYAKTA TEDAVİDE ANLAŞMALI POLİKLİNİKLERİNDEN ÇIKAN REÇETELER İÇİN HASTANELER KISMINDAN GİRİŞİ YAPILAMAMAKTA VE PROTOKOL GEREĞİ HASTALARIN İLACININ KARŞILANMASINDA HİÇBİR SORUN YOKKEN HASTALAR İLACI TEMİN EDEMEMEKTEDİR.ÖRNEĞİN: ÖZEL MİTHATPAŞA TIP MERKEZİNİN SSK ÇALIŞANI İÇİN AYAKTAN TEDAVİDE ANLAŞMASI VAR İKEN SİSTEMDE BU MERKEZİN İSMİ GEÇMEMEKTE VE REÇETE KAYDI İÇİN HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILAMAMAKTADIR. ACİL DÜZELTME NE ZAMAN YAPILACAKTIR?

CEVAP           :           SSK VE BAĞ-KUR İÇİN ANLAŞMALI ÖZEL MERKEZLER SİSTEME AKTARILMA ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR.                                                                                            

SORU             :           İŞ YERİ HEKİMLİĞİ DÖKÜMLERİNİN AYRI  BİR İKON İLE ALINABİLMESİ MÜMKÜNMÜDÜR?

CEVAP           :           MÜMKÜN OLDUĞU İFADE EDİLDİ. ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR.

SORU             :           YEŞİL KARTLI RAPORLU REÇETE KAYDI NEDEN YAPILAMAMAKTADIR?

CEVAP           :           SİSTEME 06.12.2006  AKŞAMI İTİBARİYLE GİRİŞİ SAĞLANMIŞTIR.

SORU             :           ANTİPSİKOTİKLER  VE ANTİDEPRESAN İLAÇLARIN REÇETE GİRİŞLERİNDEKİ SIKINTI ÇÖZÜLECEK MİDİR? ÖRNEĞİN: RİSPERDAL TB,CEDRİNA TB GİBİ PSİKOTİK İLAÇLAR İÇİN RAPORU OLMASINA RAĞMEN HİÇ ÖDEMİYOR.İLGİLİ UZMAN SEÇİLDİĞİ TAKDİRDE İSE BİR KUTU ÖDENİYOR.

CEVAP           :           TEDAVİ ŞEMASI GİRİLMEZ İSE ÖDEMEZ. REÇETE GİRİŞ EKRANINDA SAĞ ALT KÖŞEDE TEDAVİ ŞEMASI GİRİŞ TUŞU BULUNMAKTADIR REÇETEYİ KAYDETMEDEN ÖNCE TEDAVİ ŞEMASI GİRİNİZ.VE RAPORLA İLİŞKİLENDİRİNİZ.

SORU             :           SİSTEMDE HASTANIN İLAÇ ALMA SÜRESİ ŞUANDA İLACI BİTTİKTEN BİR GÜN SONRA OLARAK GÖRÜNMEKTEDİR.BAYRAM VE TATİL SÜRELERİ GÖZ ÖNÜNE ALINIRSA TASARRUFTAN ÇOK HASTAYI MAĞDUR ETMEKTEDİR. BU SÜRE UZATILMALIDIR. BU KONU ÜZERİNDE NE YAPILACAKTIR?

CEVAP           :           HASTA İLACI BİTTİĞİ GÜN İLACINI ALABİLECEK ŞEKİLDE DÜZENLEME YAPILMIŞTIR.REÇETE TARİHİNDEN 4 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE REÇETE KARŞILANDIĞINDA İLAÇ ÖDEMESİ YAPILMAKTADIR.

SORU             :           ECZACILARIN İLK ÖDEMESİNİ ALMADAN EŞDEĞER BUTONUNUN AKTİF HALE GETİRİLMEMESİ  ECZACININ HİZMETİ SAĞLAMASINDA MAĞDURİYETİNE SEBEP OLMAKTADIR. GEREĞİNİN YAPILMASI VE BUTONUN AKTİF HALE GETİRİLMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?

CEVAP           :           ECZACI BU KONUDA KURUMA  BAŞVURU YAPMALIDIR.

SORU             :           ŞUANDA BİR REÇETEYE VERİLEN  İŞLEM NUMARASI İLE İLGİLİ BİR TAKIM SORUNLAR NEDEN YAŞANMAKTADIR? ÖRNEĞİN: BİR REÇETEYE İKİ İŞLEM NUMARASI VEREBİLMEKTE, İŞLEM NUMARALARINDAN REÇETELER ÇAĞIRILDIĞINDA FARKLI REÇETE KAYITLARI ORTAYA ÇIKMAKTADIR.

CEVAP           :           ORTAK SİSTEME GEÇİLEN BİRİNCİ GÜN KAYIT YAPILIP SİLİNEN REÇETELER İÇİN BU SIKINTI VARDI.ASKIDA KALAN REÇETELERİN SİLİNME ÇALIŞMASI DEVAM ETMEKTEDİR.

SORU             :           REÇETE KONTROL /SİLME İŞLEMİ KISMINDAN SİLİNECEK REÇETEYİ ÇAĞIRIP SİLİNEMİYOR. SİSTEM SÜREKLİ HATA VERİYOR?BU DURUMDA NE YAPILMALI?

CEVAP           :           BİLGİ İŞLEME AKTARILDI.ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR.

SORU             :           İŞYERİ HEKİMİNİN YAZDIĞI RAPORLU SSK REÇETESİNİ SİSTEME GİRİNCE HASTANE KODU BULUNAMADI ŞEKLİNDE HATA KODU BULUNAMADI ŞEKLİNDE HATA VERİYOR. NEDEN?

CEVAP           :           ÇALIŞAN SSK LILAR İÇİN SIKINTI YOK FAKAT EMEKLİ ANCAK OLMUŞ ÇALIŞANLAR İÇİN ŞUANDA ÇALIŞMALAR  DEVAM EDİYOR.

SORU             :           DEMAX 10 MG TB.'İN İLAÇ BİLGİSİNDE ENDİKASYON ALZHEİMER RAPOR TEŞHİSİ OLARAKTAN DEMANS GÖRÜLMEKTEDİR.SİSTEMDE İKİ DEMANS RAPOR KODU VAR 10.11 VE 11.02 KODLARINDAN HANGİSİ ALZHEİMER TEŞHİS KODUDUR?

CEVAP           :           HER İKİ DEMANS TEŞHİSİ (10.11 VE 11.02 ) DE GİRİLEBİLİR. DEMANS TEŞHİSİNDE MUAF OLAN TÜM İLAÇLAR İÇİN HER İKİ RAPOR KODU DA KODLANMIŞTIR.

SORU             :           XYZAL,MUSCOFLEX,AKSEF ,OLMOTEC,HİPERSAR GİBİ YAŞ SINIRLAMASI GÖSTERİYOR.SEBEBİ VE NE ŞEKİLDE DÜZELTİLECEĞİ KONUSUNDA AYDINLATIR MISINIZ?

CEVAP           :           BU İLACLAR YAŞ SINIRLAMASI OLAN İLACLARDIR, HASTANIN YASI SİSTEMDE KAYITLI OLMAYABİLİR BU NEDENLE BUTÜR BİR UYARI GELECEKTİR.HASTANIN KENDİ KURUMUNA GİDİP KAYIT YAPTIRMASI GEREKMEKTEDİR.

SORU             :           SSK VE BAĞ-KUR SİSTEMLERİNDE KAYIT YAPILAMAZ DİYE BİR UYARI GELMEKTEDİR. ECZACI KODU SORUYOR.NEREDEN VE NE ŞEKİLDE ÖĞRENEBİLİRİZ?

CEVAP           :           SSK VE BAĞKUR SİCİLLERİNİZ SİSTEMDE TEYİTLİ OLMAYABİLİR. EMEKLİ,SSK VE BAĞKUR SİCİLLERİNİZİ A.E.O FAXINA BİLDİRİNİZ.

SORU             :           NOLVEDEX DE CİNSİYET UYGUN DEĞİLDİR DİYE BİR UYARI ÇIKIYOR.NEDEN?

CEVAP           :           HASTANIN CINSIYETİ SİSTEMDE KAYITLI OLMAYABİLİR.KİŞİNİN KURUMUNA BAŞVURMASI GEREKMEKTEDİR.

SORU             :           BAĞ-KUR REÇETE GİRİŞİNDE ÖZEL DİYALİZ  MERKEZLERİ VE KIZILAY DİSPANSERİ GİBİ REÇETELERİN GİRİŞİ YAPILAMAMAKTADIR. ACİL BU TIP MERKEZLERİNİN EKLENMESİ RİCA OLUNUR, EKLENMİYORSA SEBEBİ NEDİR?

CEVAP           :           BAĞKUR İÇİN 06.12.2006TARİHİ İTİBARİYLE ÖZEL MERKEZLERİN SİSTEME  AKTARIMI BAŞLATILDI.

SORU             :           SSK REÇETELERİ GİRİŞİNDE HASTANIN KULLANIM SÜRESİ NEDEN GÖRÜLEMEKTEDİR?

CEVAP           :           GEÇMİŞE DÖNÜK BİLGİLER ANCAK ESKİ SİSTEMDEN GÖRÜLEBİLMEKTEDİR.

SORU             :           ARİPİPRAZOL ETKEN MADDELİ İLAÇLAR RAPORLUDA (1X1) DOZU SINIRLAMASIYLA KAYITLI OLDUĞU İÇİN DAHA ÖNCE "SSK PROVİZYON SİSTEMİNDE (2X1) RAPORDAKİ TEDAVİ ŞEMASINDA 2X1 OLAN HASTANIN SİSTEME GÖRE İLACI ALINAMAMAKTADIR. SEBEBİ NEDİR?

CEVAP           :           İLACIN PROSPEKTÜS BİLGİSİNDE MAX. DOZ 1X1 OLARAK BELİRTİLMİŞTİR.

SORU             :           AKSEF'TE PNÖMONİ TEŞHİSİ İSTİYOR. TEŞHİS EKLEMESİNDEN BUNU NEDEN YAPAMIYORUZ?

CEVAP           :           ADI GEÇEN İLAÇ 1X1 TEŞHİSİ İLE DENENDİ VE PNÖMONİ TEŞHİSİ İSTEMEDİĞİ TESPİT EDİLDİ.2X1 TEŞHİSİYLE GİRİLECEK İSE PNÖMONİ TEŞHİSİNİNİN TEŞHİS EKLE KISMINDAN EKLENMESİ GEREKMEKTEDİR.EĞER SİSTEM BU TEŞHİSİ EKLEMEYİ KABUL ETMEZ İSE BİLGİSAYARIM/C SÜRÜCÜSÜ/ERS  İÇERSİNDEKİ TEST SEÇİM DOSYASININ SİLİNMESİ GEREKMEKTEDİR.

SORU             :           ORTAK SİSTEMDEN GİRİLEN REÇETELER TEKRAR ÇAĞIRLMAK İSTENDİĞİNDE EĞER SİCİL - KARNE NO GİBİ BİLGİLERLE ÇAĞIRIRSAK DOĞRU, FAKAT İŞLEM NO SU İLE ÇAĞIRDIĞIMIZDA YANLIŞ KİŞİLERİN BİLGİSİ GELMEKTEDİR. SEBEBİ NEDİR?

CEVAP           :           İŞLEM NUMARASI İLE ÇAĞIRILDIĞINDA SİSTEMDEKİ SIKINTIDAN DOLAYI KARIŞIKLIKLARA NEDEN OLMAKTADIR.BİLGİ İŞLEMDE ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR. SORUN ÇÖZÜLECEKTİR.

SORU             :           30.11.2006 TARİHİ İTİBARİYLE SİSTEME GİRİLMİŞ VE KAYIT EDİLMİŞ REÇETELERİN PROVİZYON SIKINTILARINDAN DOLAYI ÇIKTILARI ALINAMAMIŞ ANCAK FATURA EDİLMİŞTİR. DÖKÜMÜ OLMAYAN BU REÇETELERİN TESLİM EDERKEN NE YAPACAĞIZ?

CEVAP           :           BAŞVURUMUZ SONUCUNDA BU SORUN ORTADAN KALKMIŞTIR. ESKİ SSK PROVİZYON SİSTEMİNDE İLGİLİ BUTON AKTİF HALE GELMİŞTİR.

SORU             :           ESKİ SİSTEMDE DÖKÜM LİSTESİNDE GÖRÜNEN FAKAT SİLMEK İSTEDİĞİMİZ REÇETELERİ SİLECEĞİMİZ ZAMAN NE YAPMALIYIZ?

CEVAP           :           SİLİNMEK İSTENEN REÇETELER İÇİN KURUMA DİLEKÇE İLE BAŞVURULMALIDIR.

SORU             :           YEŞİL KART REÇETELERİNİN DÖKÜM LİSTESİNE NEDEN ULAŞAMIYORUZ?

CEVAP           :           YEŞİL KART DÖKÜM LİSTESİ ANA EKRANDA REÇETE DÖKÜMÜ KISMINDAN DİREK ALINABİLİYOR.

SORU             :           SSK REÇETELERİ GİRİŞİNDE HASTANE SEÇİMİ BÖLÜMÜNDE T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI VEREM SAVAŞ DİSPANSERLERİ (11060041) GÖRÜNMESİNE RAĞMEN SAĞLIK KURUMU BULUNAMADI HATASINI NEDEN VERİYOR?

CEVAP           :           SÖZ KONUSU SAĞLIK KURUMU BİLGİ İŞLEM TARAFINDAN LİSTEYE EKLENECEKTİR.

SORU             :           REÇETE DÖKÜMÜ SİSTEMİ 99'DAN FAZLA REÇETEYİ GÖSTERMİYOR. GÜNLÜK 200 REÇETE YAPAN BİR ECZANE NE YAPACAK?

CEVAP           :           05.12.2006 TARİHİ İTİBARİYLE BU SORUN ÇÖZÜLDÜ.

SORU             :           KUTU AMBALAJININ İÇİNDE BİRDEN FAZLA AMPUL İÇEREN (EPERGROSOVİT, VOLTREN AMPUL VB.) İÇEREN FORMLARDA ENJEKTÖR ADEDİ KUTU SAYISI OLARAK GİRİLİYOR. YANİ VOLTAREN AMPULE 1 ADET ENJEKTÖR ÖDÜYOR. SEBEBİ NEDİR?

CEVAP           :           BAHSİ GEÇEN İLAÇLAR DENENMİŞTİR ENJEKTÖRLE İLGİLİ PROBLEM GÖZLENMEMİŞTİR. SORUNUN NEDENİ İLACA UYGUN ENJEKTÖR GİRİLMEMESİNDEN KAYNAKLI OLABİLİR.

SORU             :           ZİNNAT, SEFATİN, PİTOXİL GİBİ BAZI ÜRÜNLERDE PNÖMONİ, BRONŞEKTAZİ, OSTEOMİYELİT TEŞHİSİ SEÇİLMEDEN 7 GÜNLÜK AMBALAJI DAHİ NEDEN ÖDEMİYOR?

CEVAP           :           İŞLEM NUMARASI İLE ÇAĞIRILDIĞINDA SİSTEMDEKİ SIKINTIDAN DOLAYI KARIŞIKLIKLARA NEDEN OLMAKTADIR.BİLGİ İŞLEMDE ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR. SORUN ÇÖZÜLECEKTİR.

SORU             :           SSK PROGRAMINDA MEVKİİ HASTANESİNİN KODUNA ULAŞAMAMAKTAYIZ. AYRICA ASKERİ HASTANE KODUDA ÇALIŞMAKTADIR. KODLAR NE ZAMAN ÇALIŞACAK?

CEVAP           :           ASKERİ HASTANELER SORUNU ÇÖZÜLDÜ.ARTIK HASTANELER KISMINDAN GİRİŞ YAPILABİLYOR.

SORU             :           SSK'DA REÇETE GİDERKEN HASTA KAYDI BULUNAMIYOR DİYE UYARI GELDİĞİNDE NE YAPMAMIZI TAVSİYE EDERSİNİZ?

CEVAP           :           HASTA BİLGİLERİNİN DOĞRU GİRİLDİĞİNDEN EMİN İSENİZ (ÇALIŞAN, EMEKLİ AYRIMINI YAPTIYSANIZ) HASTAYI KURUMA YÖNLENDİRİNİZ.

SORU             :           E.S. EMEKLİSİNDE ÖMÜR BOYU RAPORLAR HALA GEÇERLİ MİDİR?

CEVAP           :           ORTAK PROTOKOL BELİRLENENE KADAR ESKİ UYGULAMA GEÇERLİ OLACAKTIR

SORU             :           KARNESİ BİTEN HASTALARIN KARNE NUMARASI NE OLARAK GİRİLECEK.

CEVAP           :           99 GİRİLECEK

SORU             :           KABİL-İ RÜCU…. KAŞESİNİN BASILMASI KALKTI MI?

CEVAP           :           KABİL-İ RÜCU KAŞESİ KALKMADI BU UYGULAMA ESKİSİ GİBİ SSK DA DEVAM ETMEKTEDİR.

SORU             :           SSK SİSTEMİNDE BPH KULLANIM RAPORU OLARAK GİRİLEBİLİYORDU FAKAT EMEKLİ SANDIĞI SİSTEMİNDE NEDEN GİREMİYORUZ ÇÖZÜMÜ NEDİR?

CEVAP           :           20.00 TEŞHİSİ İLE GİRİŞ YAPILABİLMEKTEDİR.

SORU             :           HASTALARIN ELİNDE KALAN İLAÇ OLMAMASINA RAĞMEN "EŞDEĞER İLAÇ SÜRESİ DOLMAMIŞ" MESAJI İLE İLAÇ ÖDENMİYOR DİYE İBARE ÇIKIYOR, OYSA Kİ İLACIN EŞDEĞERİ HASTANIN ELİNDE YOK. BU DURUMLARDA NE YAPMALIYIZ?

CEVAP           :           KURUMA BİLDİRİLDİ ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR.

SORU             :           REÇETE DÖKÜMÜNÜ SİSTEMDEN NEREDEN VE NASIL ALABİLİRZ?

CEVAP           :           "WWW.EMEKLİ.GOV.TR /DOKUM" KISMINDAN ALABİLİRSİNİZ.

SORU             :           SSK REÇETELERİ GİRİŞİNDE SAĞLIK OCAKLARI KODU NE GİRİLMELİDİR?

CEVAP           :           19060001 KODU İLE ANKARA 1 NOLU DÖNER SERMAYE  KODUNUN GİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

SORU             :           ETİMESGUT ASKERİ HASTANE KODU OLARAK NE GİRECEĞİZ?ASKERİ HASTANELER BÖLÜMÜNDEN GİRİŞ YAPILAMIYOR?

CEVAP           :           600 YATAKLI HAVA HASTANESİ (11060102 KODLU) ASKERİ HASTANE KODU İLE GİRİŞİ YAPILABİLMEKTEDİR.

SORU             :           NEURONTİN 600MG ADLI İLACIN SİSTEME GİRİŞİNDE SIKINTILAR YAŞANMAKTADIR.PROSPEKTÜSTE MAX. DOZ İÇİN 360X1 BELİRTİLMİŞTİR. FAKAT SİSTEM 3X1 İ KABUL ETMEKTEDİR.NASIL GİRİŞ YAPILMALI?

CEVAP           :           İLAÇ KARTINA MAX. DOZ 3X1 GİRİLMİŞ OLUP BU SIKINTI MAX.DOZUN 360X1 E DÜZELTİLMESİ ÜZERE  BİLGİ İŞLEME AKTARILDI.BU ŞEKİLDE FARKLI FORMLARDAKİ İLAÇLARIN MAX DOZUNDAKİ HATALAR 1 OCAK TARİHİNE KADAR DÜZELTİLMEK ÜZERE BİLDİRİLDİ.

SORU             :           BAĞ-KUR ,EMEKLİ SANDIĞI VE ÖZELLİKLE HASTA KAYDI BULUNMAMAKTADIR.DİYE UYARILAR GELİYOR.BUNUN SEBEBİ NEDİR NE ŞEKİLDE REÇETE GİRİŞİ YAPABİLİRİZ?

CEVAP           :           HASTALAR  KARNELERİNİ ALDIKLARI KURUMA BAŞVURUP KARNE KAYITLARINI YENİLEMELİ VE OLASI Bİ HATALI İŞLEM YAPILMIŞ İSE(CİNSİYET KAYDINDA HATA ..VS GİBİ)DÜZELTİLMELİDİR.

SORU             :           ZELMAC İSİMLİ 8699504011258 BARKODLU İLACIN YAŞLILARDA ÖDENMEME GİBİ BİR DURUMU SÖZ KONUSU MUDUR?REÇETE GİRİŞİ ESNASINDA 'HASTANIN YAŞI UYGUN DEĞİLDİR' UYARISI GELMEKTEDİR.SEBEBİ NEDİR?

CEVAP           :           ZELMAC ADLI İLACIN PROSPEKTÜS BİLGİSİNDE İLAÇ 65 YAŞ ÜSTÜ KULLANIMINDA SIKINTI YARATIR ŞEKLİNDE BELİRTİLMEKTEDİR.VE İLAÇ KARTINDA DA '65 YAŞ ÜSTÜ KULLANILAMAZ' DİYE YAŞ SINIRI VARDIR.

SORU             :           8699704711149 BARKODLU BLEPHAMİDE-LİQUİ STERİL OFTALMİK SOLUSYON ADLI İLACIN AMBALAIJI BOŞ GÖRÜNMEKTEDİR.BU İLAÇ ÖDENMEMEKTE MİDİR?

CEVAP           :           HAYIR. BÖYLE BİR DURUM YOKTUR.SADECE İLAÇ KARTINA İŞLENİRKEN KUTU İÇİ İŞLENMEMİŞTİR.EN YAKIN ZAMANDA DÜZELTİLMEK ÜZERE BİLGİ İŞLEME BİLDİRİLDİ.

SORU             :           ÖRNEĞİN ESKİŞEHİR SAĞLIK OCAĞI KODUNA HASTANELER KISMINDAN ULAŞAMIYORUZ.HASTANE KODU BULUNAMADI UYARISI VERMEKTEDİR.BU ŞEKİLDE GİRİŞİ YAPILAMIYAN SAĞLIK KURULUŞLARININ REÇETELERİNİ NE ŞEKİLDE GİREBİLİRİZ?

CEVAP           :           SSK DEVREDİLEN HASTANELERİ VE PROGRAMDA YER ALMASI GEREKEN DİĞER BAZI  İLLERDEKİ KAYITLI OLMAYAN SAĞLIK OCAKLARINDAN REÇETE GİRİŞİ KURUMLAR TARAFINDAN TEYİTLENDİĞİ ANDA AÇILIŞI YAPILACAKTIR ŞEKLİNDE BİLDİRİLMİŞTİR.

SORU             :           DENEMEDEN REÇETE GİRİŞİ YAPARKEN RAPORU KABUL ETMİYOR.SAYMANLIĞI OLMAYAN KURUMLAR İÇİN NASIL BİR UYGULAMA YAPACAĞIZ?

CEVAP           :           ARALIK AYININ  10 'U İTİBARİYLE DENEMEDEN RAPORLU GİRİŞ YAPABİLİYOR.GİRİŞ İÇİN SAYMANLIK KODU: 9999,EMEKLİ SİCİL NO:444444444 KARNE NO:R 123456 KADIN İÇİN:98 ERKEK İÇİN:99 SAYFA NO GİRİLEREK RAPORLU REÇETE GİRİŞİ YAPILMAKTADIR.

SORU             :           MALİYE BAKANLIĞI İLE ANLAŞMAMIZ VAR REÇETELERİ GİRERKEN HİÇ BİR SORUNUMUZ YOK ANCAK DÖKÜM LİSTESİNİ ALMAK İSTEDİĞİMİZDE DÖKÜMLERİNİ GÖREMİYORUZ..ÖZELLİKLE BİR REÇETENİN SİLİNMESİ GEREKİYOR FAKAT DÖKÜMÜ GÖREMEDİĞİMİZ İÇİN NASIL SİLİNECEK OLDUĞUNU BİLMİYORUZ.NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?

CEVAP           :           BİLGİSAYARIM / C SÜRÜCÜSÜ/ ERS KLASÖRÜ İÇİNDEKİ TEST DOSYASINDA 6 HANELİ KURUM KODUNU İÇEREN DOSYA ÖNCELİKLE SİLİNMELİ DAHA SONRA SİSTEM TEKRAR YÜKLENMELİDİR.DAHA SONRA SİSTEM AÇILIP REÇETE KONTROL EKRANINDAN DÖKÜM LİSTESİ DÖKÜM EKRANINA GİRİLİP,SİLİNMESİ GEREKEN REÇETE DÖKÜM SİL TUŞUNDAN SİLİNEBİLMEKTEDİR.

SORU             :           POMAD VE KREM İÇEREN SSK  REÇETELERİ ORTAK SİSTEME GRİŞ YAPILIRKEN HASTANIN ELİNDE İLAÇ VAR UYARISI VERİYOR VE BİR KUTU POMADI 2 AY KULLANILIYORMUŞ GİBİ İLACIN BİTİŞ TARİHİNİ UZATIYOR.BÖYLE BİR HATA NASIL DÜZELTİLEBİLİR?

CEVAP           :           POMAD VE KREMLERİN HASTA BİLGİSİ AKTARILIRKEN TABLET GİBİ AKTARILDIĞINDAN HATALI BİLGİ KARŞIMIZA CIKMAKTADIR.SSK REÇETELERİ İÇİN SSK (AKÜN YANI) YA GİDİLİP HASTA VEYA ECZACILAR TARAFINDAN DOZ DÜZELTME YAPILIP HASTANIN İLACI TEMİN ETMESİ SAĞLANABİLMEKTEDİR.

SORU             :           ENDİKASYON DIŞI RAPORLU HASTALAR İÇİN NASIL BİR GİRİŞ YAPACAĞIZ?

CEVAP           :           SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ONAYLI ENDİKASYON DIŞI RAPORLU HASTALAR İÇİN İLK GÜNLERDE İLACIN ÜZERİNE ENDİKASYON DIŞI RAPOR  KODU EKLEMESİ YAPILARAK GEÇİCİ BİR ÇÖZÜM YAPILMAKTA İDİ.ANCAK ŞUANDA BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ YAPILARAK              WWW.EMEKLİ.GOV.TR/ONLİNE İŞLEMLER  SAYFASINDAKİ DUYURULAR (2006) DOSYASINA GİRİLEREK YÜKLEME YAPILABİLMEKTEDİR.20.01(KATILIM PAYLI) VE 21.01(KATILIM PAYSIZ)RAPOR KODLARI İLE ENDİKASYON DIŞI  RAPORLU HASTA REÇETESİ GİRİŞİ YAPILABİLMEKTEDİR.

SORU             :           YENİŞEHİR DİSPANSERİNDEN ÇIKMIŞ RAPORLAR GEÇERLİ Mİ GEÇERLİ İSE SİSTEM NEDEN KABUL ETMİYOOO?

CEVAP           :           YENİŞEHİR DİSPANSERİ KAPATILMIŞ BİR SAĞLIK KURULUŞU OLUP YENİ SİSTEMDE KAPATILMIŞ BU VE BENZERİ KAPATILMIŞ AĞLIK KURULUŞLARINDAN ÇIKAN RAPORLAR GEÇERLİ DEĞİLDİR.

SORU             :           TOPAMAX ADLI İLACIN MİGREN RAPOR TEŞHİSİ İLE NE ŞEKİLDE GİRİŞİ YAPILMALI?BUİLAÇ İÇİN HANGİ RAPOR KODUNDAN GİRMELİYİZ?

CEVAP           :           TOPAMAX ADLI İLAÇ  20.00 KATILIM PAYLI RAPOR KODUNDAN MİGREN TEŞHİSİ OLDUĞU TAKDİRDE GİRİŞİ YAPILABİLİR.

SORU             :           MİRENA (RAHİM İÇİ ARAÇ) GİBİ ÜRÜNLERDE BAĞKUR MENSUBU HASTALAR İÇİN ŞAHIS ÖDEMESİ YAPILIYORDU.ŞAHIS ÖDEMESİ OLMADIĞI GİBİ ECZANE ÖDEMESİ DE YAPILMAMAKTADIR.BÜTÇE UYGULAMA TALİMATINA GÖRE ÖDENEN BİR ÜRÜN OLMASINA RAĞMEN ORTAK PROVİZYON SİSTEMİNDE NEDEN ÖDENMEMEKTEDİR?

CEVAP           :           BAĞKUR ŞAHIS ÖDEMESİNE HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. ANCAK SSK DA ŞAHIS ÖDEMESİ OLMADIĞINDAN SİSTEMDE BU TÜR BİR KARIŞIKLIK OLUŞMUŞTUR.BİLGİ İŞLEME AKTARILDI.

SORU             :           HYTRİN ADLI İLAÇ BPH VE ARTERİYEL HİPERTANSİYON TEŞHİSİ İLE KULLANILMAKTADIR. FAKAT İLAÇ ÜZERİNDE BİR TEK ARTERİYEL HİPERTANSİYON RAPOR KODU İŞLENMİŞTİR.ANCAK BENİNG PROSTAT HİPERPLAZİSİ TEŞHİSİYLE BU İLACI HANGİ RAPOR KODUYLA GİRMELİYİZ?

CEVAP           :           20.00 RAPOR KODU İLAÇ KARTINA EKLENMİŞTİR.BU KODLA RAPOR GİRİŞİ YAPILMALIDIR. GEREKLİ DÜZELTME YAPILMIŞTIR.

SORU             :           ZOVİRAX GİBİ ANTİVİRALLERİN RAPOR KODLARI ARASINDA 'ORGAN NAKLİ'RAPOR KODU YOK .FAKAT İLACIN PROSPEKTÜS BİLGİSİNDE ORGAN NAKLI VAR. BU DURUMDA HANGİ KODLA GİRİŞ YAPILMALIDIR?

CEVAP           :           İLAÇ KARTINA 03.01 (ORGAN RAPOR) RAPOR KODU EKLENDİ.

SORU             :           EPREX 2000 ADLI İLAÇ 60.000 ÜNİTE OLARAK GİRİLMİŞ.FAKAT İÇERİSİNDE 12.000 ÜNİTE VAR.HASTANIN ELİNDEKİ İLACIN BİTİŞ SÜRESİ ÇOK UZUYOR.NE YAPILMALI?

CEVAP           :           ESKİ EMEKLİ SANDIĞI PROGRAMINDA 6 AMPUL  OLARAK GİRİLMİŞTİ.FAKAT SSK SİSTEMİNDE ÜNİTE OLARAK GİRİŞ YAPILMIŞTIR.BU HATA 20/12/2006 TARİHİ İTİBARİYLE  DÜZELTİLDİ.

SORU             :           SETRON 1 MGLIK TABLET FORMU KEMOTERAPİ TEDAVİSİ GÖREN HASTALAR İÇİN SIKINTI YARATMAKTADIR.İLACIN BARKODU:8699586090103 SABAH AKŞAM KULLANIMI OLMASINA RAĞMEN 2X1 DOZUNU SİSTEM KABUL ETMEMEKTEDİR.BU İLACI NE ŞEKİLDE GİREBİLİRİZ?

CEVAP           :           SETRON ADLI İLAÇTA 2X1 KULLANIMINDA 5 GÜNLÜK DOZ İÇİN TEDAVİ ŞEMASI OLARAK 5X2 DOZ

SORU             :           SALMOCALCİN ADLI İLAÇ İÇİN MAX DOZ SINIRLAMASINDAKİ BİLGİ DOĞRU BİLGİ MİDİR,PROSPEKTÜSTEKİ DOZUN ANCAK YARISINI SİSTEM KABUL EDİYOR.BARKODU:8699754540102
SALMOCALCİN ADLI İLAÇ İÇİN MAX DOZ SINIRLAMASINDAKİ BİLGİ DOĞRU BİLGİ MİDİR,PROSPEKTÜSTEKİ DOZUN ANCAK YARISINI SİSTEM KABUL EDİYOR.BARKODU:8699754540102 ACİLEN DÜZELTİLMASİ GEREKMEKTEDİR.

CEVAP           :           BİLGİ İŞLEME AKTARILDI.ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR.

SORU             :           RİSPERDAL 1 MG LIK  ADLI İLACIN PROSPEKTÜS KULLANIMI :4-6MG A KADAR YÜKSELEBİLİRKEN 3X1 DOZUNDA 1 MGLIK TABLETLERDEN KULLANIMINI SİSTEM KISITLAMAKTADIR. VE 2X1 E DÜSÜRMEKTEDİR.BU TİP HASTALAR ALIŞIK OLDUKLARI İLAÇTAN VAZGEÇEMEZLER.MAX DOZUN ACİLEN DÜZELTİLMESİ GEREKMEKTEDİR.BARKODU:8699593091148

CEVAP           :           BİLGİ İŞLEME AKTARILDI.ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR.

SORU             :           REÇETE DÖKÜM EKRANINDA KURUM SAYMANLIK KODUNU SEÇTİĞİMİZDE HATA MESAJI VERİYOR.'DÖKÜMLER DOSYANIZDAN OKUNAMADI 'DİYE BİR UYARI ÇIKIYOR.BU DURUMDA NE YAPAMALIYIZ?

CEVAP           :           BİLGİSAYARIM / C SÜRÜCÜSÜ/ ERS KLASÖRÜ İÇİNDEKİ TEST DOSYASINDA 6 HANELİ KURUM KODUNU İÇEREN DOSYA ÖNCELİKLE SİLİNMELİ DAHA SONRA SİSTEM TEKRAR YÜKLENMELİDİR.DAHA SONRA SİSTEM AÇILIP REÇETE KONTROL EKRANINDAN DÖKÜM LİSTESİNE İŞLEM NUMARARALARINDAN REÇETELER ÇAĞIRILARAK ULAŞILABİLMEKTEDİR.

SORU             :           SSK MENSUBU HASTALARIN SSK SÖZLEŞMESİ OLAN ÖZEL HASTANELERDEN ÇIKAN YATAN HASTA REÇETELERİNİN GİRİŞİ YAPILAMAMAKTADIR.ANCAK WWW.SSK.GOV.TR DE SÖZLEŞMELİ ÖZEL SAĞLIK TESİSLERİ KISMINDA YATAN HASTA İLE DE SÖZLEŞMESİ VAR OLARAK GÖRÜNMEKTEDİR.

CEVAP           :           BİLGİ İŞLEME AKTARILDI.ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR.

SORU             :           ECZACI TERCİHLERİ KISMINDAN ESKİDEN YENİ RAPOR KODU GİRİŞİ YAPABİLİYORDUK.ANCAK ŞUANDA RAPOR GİRİŞİ YAPILAMAMAKTADIR.BUNUN İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ.E OLAMAYAN RAPOR KODLARINI NASIL GİREBİLİRİZ?

CEVAP           :           WWW.EMEKLİ.GOV.TR/ONLİNE İŞLEMLER DEN 'DUYURULAR 2006 'KISMINDAN KAYDEDİLMESİ GEREKEN MESAJLAR AÇIKÇA BELİRTİLMİŞTİR.SÜREKLİ OARADAKİ BİLGİLRİN TAKİP EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

SORU             :           KLOMEN ADLI İLAÇ ERKEK HASTALARDADA KULLANIMI OLMASINA RAĞMEN,ERKEK HASTA REÇETESİ GİRİŞİ YAPILDIĞINDA CİNSİYETİ UYGUN DEĞİLDİR,UYARISI VERMEKTEDİR.(BARKOD:8699828010135)

CEVAP           :           BİLGİ İŞLEME AKTARILDI.ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR.

SORU             :           DİĞER İLLERDEKİ SAĞLIK OCAKLARI İÇİN GİRİŞ YAPILIRKEN  HASTANE KODU GİRİŞİ YAPILIRKEN NE GİRİLMELİ.SORGULA EKRANINDAN ÇIKMAMAKTADIR.BU DURUMDA NE YAPILMALI?

CEVAP           :           EĞER SORGULA EKRANINDAN YANIT ALINAMIYORSA SSK İÇİN SAĞLIK OCAKLARI KODUNA 19XX0001 'XX' YERİNE İLİN PLAKA KODU YAZILMALIDIR.ÖRNEĞİN ANKARA İÇİN 19060001 SSK SAĞLIK OCAKLARI  KODU GİRİŞİ YAPILABİLMEKTEDİR.

 

  


Ankara Eczacı Odası


Son eklenenler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.


Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim