BASIN AÇIKLAMASI

DEPREMZEDE ECZACILARA DARBE ÜSTÜNE DARBE!

Hatay’da 2 günde 2’si konteynır 1’i betonarme olan 3 eczaneye hırsız girdi. Depremden sonra canla başla vatandaşa hizmet vermeye çalışan depremzede eczacılar depremin üzerinden uzun zaman geçtiği için unutularak sorunları ile başbaşa bırakıldı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, eczanelerin hırsızlardan maalesef korunamadığını ve devletten güvenlik konusunda daha yoğun çalışmalar beklediklerini belirterek, “6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da ikisi konteynır biri betonarme olan 3 eczaneye hırsız girdi. Depremden bu yana vatandaşa ilaç hizmeti vermek için uğraşan eczacılarımız, maddi zararın yanında şimdi de can güvenliğinden endişeli” dedi.

Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Depremde eczanelerimiz yerle bir oldu ama bizler; depremin olduğu andan itibaren diğer illerdeki eczacılarımızla ve eczane teknisyeni arkadaşlarımızla, örgütlerimizle deprem bölgesine koştuk. Sahra eczaneleri kuruldu, bu eczanelerin bütün ilaç ve tıbbi malzemeleri, çocuk mamalarına kadar eczanelerimizden gönderildi, ancak eczanelerimiz yetkililer tarafından ne yazık ki yalnız bırakıldı.

Hatay ilimizin birçok eczacısı şu anda konteynır eczanelerde zor şartlarda hizmet veriyor, ancak maalesef eczanelerimiz kötülüklerden ve hırsızlıklardan korunamıyor. Hırsızlar eczanelere girerek, pos cihazı, bilgisayar, kasadaki paraya kadar birçok şeyi çalıyorlar. Eczacılarımız hem maddi zarara uğruyorlar hem de can korkusu da yaşıyorlar.

TEİS olarak, 7 gün 24 saat ülkemizin her yerinde vatandaşlarımıza hizmet vermek için çabalayan eczacılarımızın sesini duyurmak istiyoruz. Ve bu hizmetin devam edebilmesi için yetkililerden güvenlik önlemlerinin biran önce arttırılmasını talep ediyoruz.”

                                                                       TEİS BASIN BÜROSU/15/11/2023

 Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat