25 EYLÜL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜ’NDE 

DİYARBAKIR ECZACILARINDAN MESAJ VAR!

11. Bölge Diyarbakır Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Ecz. Ahmet Turgay Yaşar

Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır. 2009 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Eczacılık Kongresi sırasında, delegasyonun Ulusalarası, Eczacılık federasyonu “FIP’in kuruluş tarihi olan 25 Eylül’ün tüm dünyada ortak olarak Dünya Eczacılık Günü adıyla kutlanması” önerisini, FIP Genel Kurul’da kabul edild, daha sonra tüm dünya ülkelerine bildirdi ve “25 Eylül tarihinin Dünya Eczacılık Günü olarak kutlanacağını” ilan etti.

Dünya Eczacılık Günü vesilesiyle Biz Diyarbakır Eczacı Odası olarak Kamuoyuna mesajımız;

Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olan biz eczacıların her türlü ekonomik zorluğa, artan ilaç yokluklarına rağmen 24 saat kesintisiz ilaç hizmeti sunmaya devam ediyoruz.  Hastalarımızın her türlü ilaç ihtiyacına büyük bir emek ve özveri ile cevap veren gerek kamuda, gerek özel hastanelerde ve serbest eczacılık yapan meslektaşlarımızın sorunları giderek artmaya devam ediyor.

Sağlık çalışanları gün geçtikçe tükeniyor. Ve bizler tükenmek istemiyoruz, yok sayılmak istemiyoruz. Yaşatmak için yaşamak istiyoruz!

Biz halkın sağlığını var gücümüzle korumaya çalışıyor, Sratatejik Sağlık personeli olarak hakkettiğimiz hakların alınmasını talep ediyoruz. İvedilikle bu sorunların çözümlerini beklemekteyiz. Eczacıların sağlık sisteminin giriş kapısı ve son halkası olduğu gerçeğinden hareketle, Dünya Eczacılık Günü’nde vatandaşlarımızı bazı konularda uyarmak istiyoruz.

  • Bizler ilaç, ilaç dışı ürünler, vitamin ve besin takviyeleri, dermokozmetik ve aroma terapik ürünlerin:
  • İnternet ortamında satılmasını ve alınmasını sağlıklı bulmuyoruz. Her türlü denetimden saklama koşullarından uzak sadece fiyat avantajı ile alınan ürünlerin hepsi sahtedir. Eczane güvendir!
  • Bu tür ürünlerin internet ortamında değil, ilacın sadece eczaneden alınması gerektiğini unutmayın!
  • İlaç sadece reçeteyle, eczaneden ve eczacı danışmanlığında alınır.
  • Eczacınız bu hizmeti size vermek için eczanesinde, sizi bekliyor.
  • Eczacınıza danışın, sağlığınızdan olmayın!
  • Akılcı ilaç kullanımı için herhangi bir şikayetiniz varsa, başka ilaçlarla etkileşiminin önlenmesi için, doğru zamanda, uygun dozda etkin bir tedavi için doktorunuza ve eczacınıza danışınız.

Eczacıların mesleki ve ekonomik sorunlarının aşıldığı, hastaya hizmet odaklı bir eczacılığın daha mümkün olduğu gelecek günler temennisiyle, tüm eczacıların Dünya Eczacılık Günü kutlu olsun.Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat