Trafikte ‘acil ilaç’ diye bir düzenleme yok

Son yıllarda üzerinde ‘acil ilaç’ yazan hafif ticari araçlar trafikte görülmeye başlandı. Ancak mevzuatta buna ilişkin bir düzenleme yok. “Acil ilaç” yazmak yasak, trafik kurallarına uymamak ise cezayı gerektiriyor.

Uğur Becerikli- TRT HABER/ Trafikte kimi zaman park edilmeyecek yerlerde park eden, duraklama yapılması yasak yerlerde duraklayan ya da hız yapan ve üzerinde ‘acil ilaç’ yazan araçlara rastlanabiliyor. Özellikle son yıllarda bu araçların sayılarında artış görülmeye başlandı.

Kimi durumlarda aracın üzerine “ACİL İLAÇ” yazılırken, kimi durumlarda ise araç ön camına bu yazı asılabiliyor. Bazı durumlarda da trafik kurallarına uymayan, hız limitlerini aşan araçlarla karşılaşılabiliyor.

'Acil ilaç' yazılması öncelik sağlamıyor

Trafik Kanunu’na göre ise ‘acil ilaç’ diye bir düzenleme mevcut değil.

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Onursal Başkanı, Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı İhsan Memiş, bunun suç oluşturduğunu söylüyor:

“Trafikte hangi araçların istisna sayıldığı, geçiş üstünlüğüne sahip olduğu Trafik Kanunu ile açık olarak belirtilmiş durumdadır. Bunlar içinde ‘acil ilaç’ diye bir madde yoktur. Türkiye genelinde ilaç dağıtımı yapan depolar var. Bunlar, hafif ticari araçlarla eczanelerin ihtiyacı olan ilaçların dağıtımını yapıyorlar. Yani tamamen ticari bir faaliyet ve tüm trafik kurallarına uymaları gerekiyor. ‘Acil ilaç’ yazmış olsa dahi kırmızıda durması, hız limitleri ve park yasağı gibi kurallara bu araçların da uyması gerekiyor. Bunun yazarak trafik kurallarını ihlal edenler, yetkisi olmadan çakar takanlarla aynı suçu işlemiş olurlar. Kanuni bir düzenleme olmadıkça araçlara bunu yazmak da buna dayanarak trafik kurallarına uymamak da suçtur.”

2024 yılı itibariyle yetkisiz çakar takmak ve trafikte kullanmanın cezası ise 6 bin 440 TL.

Kaynak- https://www.trthaber.com/haber/yasam/trafikte-acil-ilac-diye-bir-duzenleme-yok-859583.htmlDosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat