Özel Sağlık Sigortası Seçerken Yapılan 5 Hata ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Özel sağlık sigortası özellikle sağlık masraflarını azaltmak amacıyla yapılır. Bu sayede daha iyi ve ekonomik koşullarda tedavi olmak mümkündür. Ancak ihtiyaç ve beklentilere uygun bir özel sağlık sigortası seçmek oldukça önemlidir. Seçim sürecinde pek çok ölçüt göz önünde tutulmalıdır. Aksi takdirde uygun olmayan poliçelere yüksek ücretler ödenebilir. Özel sağlık sigortası seçerken yapılan 5 hata şu şekilde sıralanabilir:

 1. Teminatların İhtiyaca Yönelik Olmaması

Sağlığını güvence altına almak isteyen kişiler için özel sağlık sigortasının teminatları oldukça önemlidir. Kimi zaman maliyeti düşürmek için kapsamı dar olan özel sağlık sigortaları tercih edilebilir. Ancak bu durum sağlık harcamalarını karşılamaya yeterli olmadığında bütçenizi zorlayabilir. Bu nedenle özel sağlık sigortası seçerken yapılan en büyük hatalardan biri teminatların niteliksel ya da niceliksel olarak yetersiz olmasıdır. Poliçelerin sunduğu ihtiyaca yönelik olmayan teminatlar, risk durumlarını belirleyemediğinizden kaynaklanabilir.

İhtiyaca yönelik teminatların belirlenmesi için mevcut risklerin göz önünde tutulması gerekir. Sağlık planı hazırlamadan önce geçmiş sağlık problemlerinin düşünülmesi ve problemlerin belirlenmesi hata riskini en aza indirebilir. Belirlenen riskli durumlara ve problemlere çözüm olacak teminatların poliçelerde yer verilmesi oldukça önemlidir.

 1. Yatarak ve Ayakta Tedaviye Uygun Hizmetlerin Tam Olarak Sunulmaması

Pek çok kişi yatarak ve ayakta tedavi teminatını gördükten sonra bu teminatın neleri kapsadığını araştırmaz. Oysaki iki farklı başlık altında toplanan bu teminatlar içerisinde oldukça çeşitli hizmetler bulunur. Bazı poliçelerde yer alan ek hizmetler diğer poliçelerde yer almayabilir. Almanız gereken hizmetin tam olarak sunulmaması memnuniyet seviyesini düşürür.

Bu hatalardan kaçınmak istiyorsanız yatarak ya da ayakta tedavi teminatlarını iyi bir şekilde gözden geçirmeniz gerekir. Standart teminatların yanı sıra finansal güvenceniz olacak geniş teminatlar ve ek hizmetler talep edebilirsiniz. Muayene, tanı, tahlil, röntgen, MR ve fizik tedavi gibi hizmetlerin Özel Sağlık Sigortası kurumu tarafından karşılanıp karşılanmadığını detaylı bir şekilde incelemeniz önerilir. Yatarak tedavi teminatına sahip bir poliçeyi imzalanmadan önce kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

 • Ameliyat malzemeleri, doktor ücreti gibi giderlerin tamamı karşılanıyor mu?

 • Oda ve yemek giderleri ÖSS şirketi tarafından destekleniyor mu?

 • Tıbbı zorunluluk gereken durumlarda refakatçinin giderleri teminat kapsamında mı?

 • Hastalığın seyrinde doktorun uygun gördüğü ilaç giderleri ÖSS tarafından karşılanıyor mu?

 • Ambulans ve doktor takip ücretleri poliçe içerisine dâhil mi?

 • Hamilelik sürecinde ilaç doğum gibi giderler poliçe kapsamında yer alıyor mu?

 1. Şirket Geçmişini ve Hizmet Anlayışını Detaylı Bir Şekilde Araştırmamak

Özel sağlık sigortasının sunduğu fırsatlar kadar hangi şirket tarafından sunulduğu da önemlidir. Fiyat ve teminat karşılaştırmaları yaparken yüksek teminatlı, düşük maliyetli sigortalar tercih edilebilir. Ancak doğru bir seçim yapmak için tek ölçüt bu olmamalıdır. Aksi takdirde süreç içerisinde bazı istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Sigorta şirketinin hizmet politikası araştırmak, daha sağlıklı bir iletişim kurmanızı sağlar. Bu süreçte 7/24 uzman desteği sunan, size özel tekliflerde bulunan, avantajlı fiyatlarla bütçenize katkı sağlayan bir sigorta seçimi yapmak müşteri memnuniyetini artırır.

 1. Hastane Ağını Konusunda Bilgi Almamak

Her özel sigorta şirketinin anlaşmakta olduğu hastane farklıdır. Hastane ağı hakkında bilgi alınmaması, mevcut düzeninizin bozulmasına neden olabilir. Düzenli bir şekilde gittiğiniz hastane varsa bu hastanenin anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerini araştırabilirsiniz. Bu sayede sürekli gitmekte olduğunuz hekim ile poliçeniz arasında bir tercih yapmak zorunda kalmazsınız. Ancak düzenli olarak gittiğiniz bir hastane yoksa sigorta şirketinin sahip olduğu hastane hakkında detaylı bir araştırma yapmanız önerilir. Hastanelerin niteliğine ve niceliğine göre bir değerlendirme yapabilirsiniz.

 1. Geçmiş Hastalıkları Saklamak

Özel sağlık sigortası fiyatları teminatların sayısına ve kapsamına göre değişiklik gösterir. Yüksek fiyat ödemekten kaçınan kişiler, geçmiş hastalıklarını saklamayı düşünebilir. Ancak bu durum sağlık sigortası planlamasının yanlış bir şekilde yürütülmesine neden olur. Önceden var olan hastalıkları yok saymak oluşabilecek risklere karşı önlem almayı engeller. Oysaki sağlık sigortaları bireylerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmalıdır. Bu nedenle geçmiş hastalıklar söylenmelidir. Poliçe dışında tutulan teminatlar ödemekle yükümlülüğünün sigortalı kişiye ait olduğu unutulmamalıdır. Siz de sigortam.net aracılığıyla araştırma yapabilir, bütçenize ve ihtiyacınıza uygun bir sağlık sigortasını satın alabilirsiniz.Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat